akcie Credit Suisse a ďalších bánk sa prepadli po tom, ako krach dvoch bánk v USA vyvolal otázky o ďalších potenciálne neistých globálnych finančných inštitúciách.
Credit Suisse patrí medzi 30 finančných inštitúcií, ktoré sú známe ako globálne systémovo dôležité banky, a úrady sa obávajú možných následkov jej prípadného bankrotu.
Podľa švajčiarskeho prezidenta Alaina Berseta má táto dohoda „veľký význam pre stabilitu medzinárodných financií“. „Nekontrolovaný kolaps Credit Suisse by mal pre krajinu a medzinárodný finančný systém nedozerné následky,“ vyjadril sa v nedeľu večer.
Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagarde pochválila „rýchlu reakciu“ švajčiarskych úradov a skonštatovala, že „prispeli k obnoveniu riadnych trhových podmienok a k zaisteniu finančnej stability“. Zároveň zopakovala, že európsky bankový sektor je odolný, má silné finančné rezervy a dostatok hotovosti. Banky sú podľa nej „v úplne inej pozícii“ ako počas finančnej krízy v roku 2008, čiastočne aj vďaka prísnejšej vládnej regulácii.
Švajčiarska centrálna banka v nedeľu večer uviedla, že dohoda je najlepším spôsobom, ako obnoviť dôveru finančných trhov a riadiť riziká pre ekonomiku. Švajčiarska vláda poskytne na podporu prevzatia viac ako 100 miliárd frankov.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.