Ak by sme hodnotili výrobu elektrickej energie v Európe v prvé šryti mesiace roka 2023 oproti prvým štyrom mesiacom roka 2022, je potrebné povedať, že:
Ak by nebola mimoriadne teplá zima a ak by sa Európe nepodarilo významne aj za cenu odstávok v priemysle šetriť pri spotrebe elektrickej energie, mali by sme problém a vyriešiť by sme ho vedeli len vyššou výrobou elektriny z fosílnych palív: uhlia a plynu.
V skutočnosti sme problém v období jan-apríl 2023 nemali presne preto, lebo:
- teplá zima priniesla pokles dopytu po elektrickej energii asi 3-4%, čo je 30-45 Terawatthodín
- Európa po významnom úsilí a tlaku na šetrenie skutočne aj ušetrila 3-4% elektrickej energie, čo je ďalších 30-45 Terawatthodín
Výsledok výroby elektriny v období jan-apríl 2023 by nemal byť interpretovaný a prezentovaný tak, že sa podarilo utlmiť výrobu z plynu a uhlia a z fosílnych palív a že sa Európe darí na ceste k nahrádzaniu výroby z fosílnych palív výrobou zelenej energie. Nie je to úplne pravda.
Určite sa Európe darí vyrábať viac a viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Za prvé štyri mesiace roka 2023 bolo tejto energie presne o 2% viac ako za rovnaké obdobie pred rokom.
Dve tretiny z tohto nárastu boli ale z vody, len a len preto, lebo báza=objem v roku 2022 bol veľmi nízky a rast výroby z vody (hydroenergia) o 13 TWhodín bol očakávaný. Tento nárast ale nedostal výrobu z vody ani na priemer rokov 2015-2021.
Výroba zo slnka a vetra narástla medziročne presne o 7 TWhodín, čo je rast len +0,75%.
Pravdou je, že ak by bola spotreba elektriny na rovnakej úrovni ako v roku 2022, tak by museli byť spustené uhoľné a plynové elektrárne a museli by vyrobiť zhruba o 68 TWhodín energie viac ako v skutočnosti vyrobili. Lebo by ju bolo treba a žiadne iné zdroje by ju v období január-apríl 2023 vyrobiť nevedeli.
VÝSLEDOK
Pri takto vyrobenom objeme o 68 TWhodín viac by sme za prvé štyri mesiace roka 2023 zaznamenali medziročný rast výroby elektriny z fosílnych palív o zhruba 1% oproti roku 2022.
Je to dôsledok toho, že z vody sa viac vyrobiť nedalo, lebo vody bol stále nedostatok tak v riekach, ako aj vo vodných nádržiach. Je to dôsledok dlhodobého nedostatku zrážok v kombinácii s teplou zimou 20222/2023.
Je to aj dôsledok toho, že jadrové reaktory vyprodukovali o 28 TWhodín elektriny menej ako v roku 2022, hlavne kvôli odstávkam (opravy a údržba) jadrových reaktorov vo Francúzsku a odstávka zastaralých jadrových reaktorov v Belgicku
A je to aj dôsledok toho, že aj všelijaké ostatné zdroje (biomasa, geo a podobne) išli s výrobou medziročne o 5 TWhodín nižšie.
AKO TO V SKUTOČNOSTI ZAČIATKOM ROKA 2023 BOLO?
Dáta hovoria, že napriek spusteniu a uvedeniu do prevádzky veľkých kapacít obnoviteľných zdrojov vetra a slnka v objeme viac ako 55 GW (nárast kapacity medziročne o 20%), tieto vyrobili svoje maximum, ale bolo to len o 0,75% viac ako pred rokom. Neboli totiž pre výrobu z obnoviteľných zdrojov priaznivé podmienky.
Čo nás čaká v lete a v zostávajúcich 8 mesiacoch roka 2023?
- Jadrové reaktory sú postupne uvádzané po údržbe a opravách do prevádzky, v apríli 2023 už bola výroba na úrovni apríla 2022 a ďalšíe mesiace príde k medziročnému nárastu napriek odstávke 4GW výkonu v Nemecku.
- Voda bude aj naďalej vďaka slabým zrážkam problém, rok bude výrobou podpriemerný, ale veľmi pravdepodobne lepší ako v roku 2022.
- Uhlie a plyn budú ako zdroje stále v pohotovosti. Vzhľadom na šetrenie (odhad je na úrovni 3-4% oproti roku 2022 v mesiacoch máj-december 2023) bude ich výkon veľmi pravdepodobne nižší ako v roku 2022, ale 17% pokles z obdobia jan-apríl bude veľmi ťažké celoročne udržať.
- Slnko bude určite víťazom roka 2023 a je možné očakávať výrazne vyšší výkon ako v roku 2022. Ale napríklad "zelenými" analytikmi EMBER odhadovaný 20% medziročný nárast výkonu slnka a vetra je neracionálne optimistickým očakávaním a veľmi pravdepodobne prestrelenou predikciou.
- Vietor je zatiaľ s nárastom 1% v období jan-apríl 2023 veľkým sklamaním a je to dôsledok nepredikovateľnosti počasia. Od mája do jesene je vietor tradične v poklese oproti zimným mesiacom kvôli počasiu všeobecne. Je otázne, či sa napriek výrazne vyšším kapacitám výroby dostaneme v roku 2023 k výraznému nárastu oproti roku 2022. Kapacity narástli o 10% medziročne, ale výkon v období jan-apríl 2023 narástol medziročne len o 1%.
Rizikami do zostávajúcich mesiacov roka 2023 zostáva:
- málo topiaceho sa snehu a ľadu v horách (Alpy a Pyreneje)
- veľmi teplé a suché leto s nedostatkom zrážok
- nedostatok vetra v lete, ale hlavne s nástupom zimy
- skorá a chladná zima koncom roka
- neskorší nábeh opravovaných a udržiavaných jadrových reaktorov vo Francúzsku
Výbornou správou je 25% nárast kapacít solárnych elektrární pre rok 2023 oproti roku 2022 - a slnečný svit je pomerne predikovateľný parameter.
Dobrou správou je záväzok Európy naďalej šetriť a úspory urobiť trvalými hlavne v oblasti domácností a štátnych / verejných inštitúcií. Rizikom je pri nižších cenách elektriny opätovný nábeh niektorých priemyselných výrob, ktoré boli dočasne utlmené.
Racionálne očakávania a zdravý sedliacky rozum ako aj triezve hodnotenia dát budú viac ako potrebné pri komentovaní vývoja v oblasti energetiky, výroby a prenosu elektriny v najbližšom období.
Hlas energetikov bude treba počúvať tiež pri plánoch na utlmovanie zdrojov, ktoré v minulosti veľmi dobre poslúžili a dodávali spoľahlivo a „na povel“ elektrickú energiu, keď ju bolo treba. Cieľom zostáva pre Európu dostatok a čo najlacnejšej elektrickej energie. Propaganda a politika by mali ísť bokom. Bude to prospešné pre naše spoločné dobro.
Ak chcete a viete podporiť prácu na našich reportoch, môžete tak urobiť na: https://www.patreon.com/databezpatosu
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.