vývoj (rast) miezd v štátnej správe a k tomu kopec benefitov a krátky pracovný čas a nízke nároky a veľká pohodka.
Od 1. septembra príde paušálny nárast o 10 percent.
Ale aj táto vláda zastúpená Ministerstvom financií a Inštitútom finančnej politiky bude riešiť scenáre vývoja konsolidácie verejných financií zvýšením daní a prípadným dopadom na ekonomiku so stratou 200-tisíc pracovných miest v ekonomike.
Namiesto toho, aby vláda začala od seba, rušila pozície (splnomocnenci, úrady, agentúry, inštitúcie) a ušetrila miliardy, ide hroziť prepadom ekonomiky.
Dlhodobo tvrdíme, že Slovensko má nielen neefektívnu správu „samo-seba-sa“, ale hlavne drahý chod štátu. A netýka sa to pri výčitke k počtu zamestnancov a k ich platom poddimenzovaného Domova sociálnych služieb v Hnúšti, ale prezamestnanosti hlavne na ministerstvách v Bratislave, na župách, na magistrátoch, počínajúc Úradom vlády.
Grécko muselo prepustiť jednu tretinu nepotrebných úradníkov a dnes všetci robia v súkromnom sektore. A to mali plat asi tisíc eur. Na Slovensku bude na jeseň 2023 priemerný plat vo verejnej správe cez 2-tisíc eur.
Je čas si naliať čistého vína a začať škrtať U SEBA, páni ministri. Vďaka za prečítanie.
Pre Dáta bez pátosu píše Ivan Bošňák, autor pracoval ako finančný riaditeľ pre Bratislavskú župu (a kresal) a pre Dopravný podnik v Bratislave (a kresal).
Zdroj grafu a spolupráca s @Peter Gonda.
Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.