Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dnešné deti sa budú v budúcnosti dostávať k vlastnému bývaniu omnoho zložitejšie

.sita .ekonomika

Dôležité je preto dlhodobo investovať, tvrdia odborníci.

Dnešné deti sa budú v budúcnosti dostávať k vlastnému bývaniu omnoho zložitejšie SITA/Jana Birošová

finančne najnáročnejším cieľom v živote mladého človeka je pravdepodobne kúpa vlastnej nehnuteľnosti. Aj v prípade, že si človek berie hypotéku, potrebuje mať k dispozícii značnú hotovosť. Banka mu totiž už dnes podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu neposkytne 100 % z celkovej sumy potrebnej na kúpu bytu či domu a zväčša požaduje, aby si 20 % zaplatil z vlastných zdrojov. 

Vo väčších slovenských mestách mimo Bratislavy sa napríklad staršie jednoizbové byty momentálne predávajú podľa Burdu za približne 90-tisíc eur. Kupujúci musí mať preto pripravených 18-tisíc eur, aby ich doložil k hypotéke.

Za posledných 20 rokov ceny nehnuteľností na Slovensku podľa neho zdraželi viac ako štvornásobne. „Nikto nevie, čo bude o ďalších 20 rokov, avšak takmer určite sa dlhodobé zdražovanie nehnuteľností len tak nezastaví,“ myslí si Burda. Na druhej strane, taký búrlivý vývoj cien na realitnom trhu, aký sme zažili na Slovensku v posledných dekádach, sa podľa odborníkov na realitný trh už zrejme nezopakuje a ceny nebudú rásť až takým závratným tempom. 

Ak by sa aj zdražovanie o čosi spomalilo a ceny by sa zdvihli „len“ trojnásobne, jednoizbový byt by o 20 rokov už mohol stáť podľa Burdu 270-tisíc eur. Naše dieťa tak môže byť v situácii, že bude musieť mať okamžite k dispozícii viac ako 50-tisíc eur, teda približne 20 % z ceny bytu.

Účinnejší systém opatrení, ako je plánovanie, dlhodobá príprava a zhodnocovanie úspor cez rozumné investovanie, zatiaľ podľa spoločnosti Partners nikto nevymyslel. Odkladanie menšej sumy mesačne od narodenia dieťaťa do jeho dospelosti zaťaží rodinný rozpočet podstatne menej ako príprava na poslednú chvíľu. Cieľom skorej prípravy je podľa Partners dlhodobé zhodnocovanie úspor cez investičné programy so zaujímavým výnosom.

Ako by sme mali investovať, aby sme mali o 20 rokov na účte 50-tisíc eur? To je podľa Burdu zložitá otázka, odpoveď na ňu je ovplyvnená mnohými faktormi. „Ak by ste v tejto chvíli investovali jednorazovo do svetových akcií formou indexového ETF fondu, pri jeho očakávanom zhodnotení 8 % a ročnom poplatku 1 %, by ste museli investovať 12-tisíc eur, aby ste dosiahli o 20 rokov sumu 50-tisíc eur. V prípade pravidelných menších investícií by bolo za týchto podmienok potrebné investovať mesačne 95 eur,“ uvádza Burda.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite