Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Martin Hojsík: Zaslúžite si viac. Som presvedčený, že je to možné

.martin Hojsík .komentáre

Vy si zaslúžite viac. Viac a lepšie. Viac času s rodinou, viac času v zdraví, viac času v čistej prírode, viac peňazí na výplatnej páske, viac slobody, viac práv, viac možností.

jednoducho si zaslúžite viac. 

Zaslúžite si lepšie cesty, lepšie školstvo, lepšie zdravotníctvo, lepšie sociálne služby, lepšie elektronické služby. Zaslúžite si lepší život.

No nedostávate ani viac, ani lepšie. Ba naopak, Slovensko funguje na zotvačnosti reforiem spred dvadsiatich rokov, na zanovitosti ľudí, ktorí pracujú v štátnej správe a inštitúciách napriek stavu, v akom sa náš štát nachádza, a na neuveriteľnom vypätí síl neziskoviek, ktoré suplujú chýbajúce či zlyhávajúce služby a funkcie štátu. A tiež vďaka podnikateľom, ktorí to ešte nezabalili. 

Úpadok, ktorý cítite na vlastnej koži, často spôsobujúci bolesť, stratu blízkych, smútok a beznádej, je dielom zlého vládnutia. Najmä zlého vládnutia Roberta Fica, keďže bol pri moci najdlhšie za posledných 20 rokov a väčšinu času vládol v dobrých a bohatých časoch.

Mal najviac priestoru posunúť Slovensko vpred, zanechať skutočne pozitívnu stopu. Namiesto toho svojimi rozhodnutiami hnojil a polieval systém korupcie, rodinkárstva a ohýbania práva tak, ako sa mu to práve hodilo. Robert Fico nie je dobrý politik. Robert Fico nie je dobrý pre Slovensko. Robert Fico je zodpovedný za to, v akom stave sa aktuálne nachádzame.

naspäť cesta nemožná, napred sa ísť musí

Pre mňa je filozofia progresivizmu, kontinuálneho vývoja a pokroku zaujímavá preto, že sa nepretvaruje, že má univerzálne odpovede na všetky problémy. Priznáva si chyby, vyvíja sa. Je to filozofia, ktorej cieľom je nájsť najlepšie možné riešenia, ktoré sú vedecky, fakticky, dátovo podložené. 

Nemá definované hranice v klasickom ponímaní pravice a ľavice, pretože tieto hranice sú obmedzujúce pri hľadaní najlepších riešení.

Pri hľadaní riešení problémov dneška musí byť základom tvorby riešení veda, dáta a ich poznanie. A, samozrejme, dialóg vo vnútri spoločnosti. 

Ideológia je krátkozraká pri hľadaní pravdy, pri hľadaní riešení, ktoré sú na mieru, pri budovaní inštitúcií či štátu ako takého, tak, aby boli dostatočne flexibilné a pripravené na problémy a výzvy, ktoré si teraz nevieme ani predstaviť.

Progresivizmus je spôsob nazerania na svet. Myšlienkový proces, ktorý priznáva realitu takú, aká je. Na základe vedy a výskumu a v spolupráci so zainteresovanými, ale aj širšou verejnosťou hľadá tie najlepšie riešenia, najlepšie nastavenie spoločnosti a štátu pre všetkých. Tak, aby každý občan či občianka mali svoje potreby, svoju žitú identitu a práva uspokojené, rešpektované a zaručené.

„Demokracia je výsledkom progresu, inak by tu zostal feudalizmus.“

Je krátkozraké obmedzovať akékoľvek skupiny obyvateľstva na základe arbitrárnych ideologických dogiem. Nedáva to žiadny praktický zmysel. Takto predsa prichádzame o talent, skúsenosti, schopnosti týchto ľudí. Prichádzame o to najcennejšie, čo máme – to, čo si vieme zničiť len sami – náš ľudský kapitál a potenciál.

pokrok neohrozuje

Pokrok, progres nie je niečo, čo ohrozuje. Pokrokom bolo zrušenie otroctva, zavedenie volebného práva ako takého, zavedenie volebného práva pre ženy, zavedenie práv pracujúcich, garancia slobody vierovyznania. 

Naša predstava moderného štátu so všetkými jeho službami a garanciami je výsledkom storočí pokroku. Demokracia je výsledkom progresu, inak by tu zostal feudalizmus. 

Tí, ktorí odmietajú pokrok, odmietajú lepší život, odmietajú lepšie fungujúci štát, odmietajú súdržnejšiu a šťastnejšiu spoločnosť. Je preto našou úlohou v Progresívnom Slovensku lepšie vysvetľovať naše zámery. Naším cieľom je pomôcť Slovensku vymaniť sa z úpadku.

pokrok nemôže byť povrchný

Slovensko za svoju samostatnosť zaznamenalo napriek vládam Roberta Fica významný technologický a materiálny pokrok. Niečo z tých miliárd, ktoré nám na rozvoj poskytla EÚ, sa predsa len využilo správne. No to nestačí. 

Rovnako nesmieme zabúdať na druhú dimenziu existencie štátu a spoločnosti. Tou je tá nemateriálna, žitá, každodenná realita. Tou je rozdiel medzi nami a Západom. Tu nejde o hmotné statky, ale o nastavenie spoločnosti.

„Slovensko musí začať pracovať na skutočných problémoch, na tom, na čom skutočne záleží.“

Je to o tom, či sa na seba ľudia usmejú, či sa pozdravia, či pustia slabšieho sadnúť v MHD, či sa vysmievajú chudobným, či pomôžu nevidomému alebo niekomu s fyzickým hendikepom. Či si dôverujú aj mimo nukleárnej rodiny. Či rešpektujú iných, napriek tomu, že sa im ich názory alebo existencia ako taká zdá nesprávna. 

Je to o tom, či máme v sebe schopnosť nechať druhých na pokoji, dať druhým ľuďom priestor žiť ich životy tak, ako chcú oni. Nie tak, ako si to predstavujeme my alebo naša ideológia a dogma.

slovensko potrebuje dospieť

Toto nie je anarchia ani strata kontroly. Toto je dospelosť. Naša krajina musí nevyhnutne dospieť, čím skôr, tým lepšie. Zbaviť sa naivných predstáv, ktoré vytvárajú toxické očakávania. Slovensko musí začať pracovať na skutočných problémoch, na tom, na čom skutočne záleží. 

Zdraví, vzdelaní, bezpečnosti, slušne platenej práci, ale aj na vzduchu, ktorý sa dá dýchať, a na vode, ktorá sa dá piť. Musíme riešiť skutočné problémy, reálne problémy, nie sa zapodievať vymyslenými a vedecky nesprávnymi problémami, ktorých riešenia sú okliešťovanie práv iných skupín obyvateľstva. Naša spoločnosť je chronicky vystrašená zo zmeny – aj kvôli politikom, ktorí zmenu a pokrok démonizujú. 

Potrebujeme sa naučiť žiť sami so sebou. Potrebujeme sa naučiť využiť naše ľudské zdroje, našu krajinu naplno tak, aby sme zaručili prosperitu pre terajšie aj budúce generácie Slovákov a Sloveniek. A všetkých ostatných, ktorí žijú na Slovensku. 

To sa nedá, pokiaľ budeme vyhranení voči druhým, pokiaľ nebudeme schopní pripustiť, že niekto, s kým nesúhlasíme, môže mať pravdu. Naším spoločným východiacim bodom by malo byť to, že milujeme Slovensko a že rešpektujeme vedecké poznanie, na ktorom zakladáme riešenia našich problémov.

Toto je naším cieľom v Progresívnom Slovensku. Ponúkame reálne riešenia na reálne problémy. Našim cieľom nie je ničiť či útočiť na kohokoľvek identitu, no je potrebné brať život taký, aký je, nezatvárať oči pred realitou, postaviť sa jej čelom a nájsť spôsob, ako zaručiť kvalitný, prosperujúci život v rešpekte a spokojnosti pre všetkých. 

Som presvedčený o tom, že je to možné.

Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko

Tento text ste mohli čítať len vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k nim a predplaťte si .týždeň.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite