vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne a poslanci!
Prvé, čo chcem pri tomto mojom krátkom vystúpení k novele zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré navrhujú poslanci Kresťanskej únie Anna Záborská a Richard Vašečka, povedať, že budem hlasovať za postúpene tejto novely zákona do druhého čítania. Ale zároveň chcem teraz položiť navrhovateľom nejaké otázky.
Po prvé, prečo tento zákon nedali vtedy, keď boli vo vládnej koalícii a mali v nej ústavnú väčšinu? Vtedy ho do parlamentu dala strana Mariána Kotlebu, oni síce hlasovali za, ale zákon samozrejme neprešiel. Prečo sa v rámci vládnej koalície za tento zákon celou svojou autoritou nezasadili?
Hneď nato sa chcem opýtať druhú vec. Dnešný predseda Kresťanskej únie Milan Krajniak dal nedávno rozhovor pre internetový portál Hlavné správy. V ňom, okrem iného hovorí: „Chceme zachrániť detičky od momentu, keď sa im v lone matky rozbúcha srdiečko.“ A potom ešte dodáva: „Ročne tým zabránime 1 700 interrupciám medzi 8 – 12 mesiacom!“ Milan Krajniak bol v minulom volebnom období tri roky Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny za stranu Sme rodina. Prečo sa vtedy neangažoval za tieto nenarodené deti? Vtedy nešlo o tieto deti? Za tie tri roky tak mohlo byť zabránené viac ako piatim tisícom interrupcií. Mal iné povinnosti: rodičovský dôchodok, alebo vyššia podpora rodinám s deťmi, ktoré sa mu podarilo presadiť. To sú vážne veci, ktoré dosiahol, ale to má vyššiu hodnotu ako 5-tisíc nenarodených detí? Ja mu nevyčítam, že to vtedy neurobil, len jeho nasadenie dnes, keď nie je vo vláde, nemusí byť preto až tak presvedčivé.
„Prečo navrhovatelia tento zákon nedali vtedy, keď boli vo vládnej koalícii a mali v nej ústavnú väčšinu?“
Prepáčte, ale nedali ste tento zákon v minulom období asi preto, lebo ste tušili, že to vo vašej vládnej koalícii neprejde a vy by ste mohli čeliť kritike, že podporujete vládu, ktorá je pri takýchto vážnych problémoch ľahostajná? Samozrejme, to viete najlepšie vy. Z lavíc opozície vám dnes isto nič také nehrozí.
Ja tu nechcem nikoho a nič ironizovať, ale chcem práve na tomto príklade ukázať a protestovať, že z týchto vážnych vecí, ako je ochrana života pred narodením, sa bohužiaľ často stáva len nástroj politického zápasu, odlíšenia sa od druhých a prípadné naháňanie volebných preferencií. Ak by to nebola pravda, podali by ste tento zákon do parlamentu aj vtedy, keď ste boli vo vláde, pri moci a mali ste presvedčivú väčšinu.
Ale nakoniec chcem a musím byť spravodlivý, a tak so všetkou úctou dodávam, že poslankyňa Anna Záborská je asi jediná politička, ktorá sa angažuje v Pro life hnutí, stará sa o domovy pre matky, ktorým sa narodilo dieťa a nemajú kde bývať a pre ktorú sú tieto problémy celoživotnou témou jej politického angažovania. A zato jej patrí vďaka a úcta.
Dámy a páni, pápež František pri svojej návšteve Slovenska v septembri 2021 v Prešove povedal: „Kríž nie je politický symbol!“ Prestaňme robiť z takýchto vážnych tém života nástroj politiky, lebo takáto práca nemôže mať v konečnom dôsledku požehnanie! Diskusia o tom, kedy sa politika len priživuje na témach kresťanskej morálky, nás na Slovensku neminie. Budú sa raz musieť ku nej vyjadriť nielen konzervatívni politici, ale rovnako cirkevní predstavitelia. Samozrejme tým nechcem povedať, že sa o týchto témach nemá hovoriť a nemá sa hľadať riešenie, ktoré bude robiť život v našej krajine humánnejší, pokojnejší a ľudskejší!
Tento text ste mohli čítať len vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k nim a predplaťte si .týždeň.