nové vládne protiepidemiologické opatrenia nám priniesli aj zákaz vycestovania do zahraničia za účelom rekreácie. Pridané bolo aj vysvetlenie z úst zastupujúceho ministra zdravotníctva o zabránení dovozu mutácii z ďalekých dovolenkových destinácií.
V okolnostiach, v ktorých sa niekoľko mesiacov nachádzame, nové zákazy už verejnosť ani nevyrušujú. Denné prírastky obetí pandémie a počtu hospitalizovaných dávajú väčšiu voľnosť pri obmedzeniach pod zástavou boja proti šíreniu zlého vírusu. Skutočne sú však všetky prijímané opatrenia primerané a nevyhnutné?
V prvom rade odborná verejnosť už dlhšie upozorňuje na závažný nedostatok pri obmedzovaní základných práv a slobôd vo forme uznesení vlády. Uznesenia vlády obmedzujúce základné práva a slobody sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, Chartou základných práv Európskej únie a Európskym dohovorom o základných ľudských právach a slobodách. Nakoľko nie sú všeobecne záväzným právnym predpisom, nie je možné aby Ústavný súd SR posudzoval ich súlad s Ústavou SR. Ak by k takémuto kroku došlo vplyvom náhlej a nečakanej udalosti, dalo by sa to chápať. Ale prečo nedochádza k náprave, ani po mesiacoch opakovaných prijímaniach uznesení, je otázka na konkrétnych členov vlády.
Opatrenia vo viacerých členských štátov čelili súdnemu prieskumu a výsledkom bolo viackrát korigovanie zákazov vychádzania alebo zhromažďovania. Každé prijímané obmedzenie by totiž malo obstáť v tzv. teste proporcionality. Súčasťou takéhoto testu je skúmanie vhodnosti, primeranosti prijímaných opatrení a taktiež ich nevyhnutnosti. Aké sú argumenty v prospech a proti zákazu vycestovania za účelom rekreácie?
Po prvé, objavili sa nové mutácie a chceme zabrániť, aby sa nám tu rozšírili a zhoršili situáciu v nemocniciach. No na druhej strane nedosiahneme rovnaký výsledok miernejšími opatreniami, povinná karanténna, očkovanie, testovanie a podobne.
Po druhé, veľká skupina údajne až 30-tisíc Slovákov vycestovala za rekreáciou. No na druhej strane, máme informáciu iba o siedmich prípadoch dovezenie ochorenia. Taktiež cestovanie za iným účelom zostáva dovolené.
Po tretie, nové opatrenia sú nevyhnutné, hoci v týchto dňoch je súčasne oznamované zníženie počtu hospitalizovaných a úmrtí.
Po štvrté, občania sa správajú nezodpovedne, porušujú obmedzenia. Na druhej strane, štát spravil skutočne maximum v oblasti prevencie, osvety a vzdelávania?
Po piate, zabránime takýmto opatrením novým mutáciám. No na druhej strane, tranzit a hranice v rámci Schengenu zostávajú otvorené.
A napokon, prečo neboli oznámené s obmedzeniami aj kompenzácie pre tých, ktorí si už zakúpili dovolenky v súlade s platným právnym stavom v čase kúpy?
Denne na Slovensku podľahne následkom rakovinových ochorení 38 občanov, bude to v budúcnosti dostatočný argument pre zákaz predaja alkoholu a cigariet alebo nezdravých potravín? Ako ďaleko môže zájsť štát pri paternalistických opatreniach?
Tento text ste mohli čítať len vďaka našim predplatiteľom. Pridajte sa k nim a predplaťte si .týždeň.