Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Máme neobmedzené zhromažďovacie právo?

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor

V posledných dňoch v spoločnosti rezonuje téma protestov proti očkovaniu, vládnym opatreniam v boji proti covid-19 alebo dokonca proti „hygienizačnému teroru“, nech už to znamená čokoľvek. Podľa niektorých je zhromažďovacie právo absolútne. Jediný zádrheľ je v tom, že to vôbec nie je tak.

head_photo

najprv pár právnických faktov. Právo pokojne sa zhromažďovať patrí k základným ľudským právam, konkrétne ide o jedno z politických práv zaručených ústavou (čl. 28 ústavy). Podmienky výkonu zhromažďovacieho práva upravuje zákon (č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve). Zmyslom výkonu zhromažďovacieho práva je to, aby sa občania slobodne vyjadrili. Zhromaždenia nepodliehajú schváleniu, pretože to by znamenalo neprimerané obmedzenie, avšak zvolávateľ má povinnosť zhromaždenie oznámiť obci aspoň 5 dní vopred. Zmyslom je to, aby obec vyhodnotila, či je plánované zhromaždenie zákonné a pripravila sa na jeho zabezpečenie. Ak tak neučiní, ide v prípade fyzickej osoby podľa zákona o priestupok s možnou sankciou do 165 eur a v prípade právnickej osoby o iný správny delikt s možnosťou uloženia sankcie až do 663 eur.

Napriek tomu, že zhromaždenie nepodlieha žiadnemu povoleniu, nie je možné uskutočniť akékoľvek zhromaždenie a niektoré typy zhromaždení sú tak zakázané. Tak to jednoducho v slušnej spoločnosti chodí, že nie všetko sa môže. Obec zakáže zhromaždenie, ak nastane niektorý zo šiestich dôvodov vymedzených v zákone (§ 10). Všetkých týchto šesť dôvodov sa týka situácie, kedy je zhromaždenie oznámené. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite