nemám teraz na mysli pandémiu, ale kroky ako podfinancovanie rezortu v podaní ministerstva financií. Opakované politické zásahy do odporúčaní epidemiologického konzília či nespočetné snahy „potrestať“ súkromné vlastníctvo v sektore. Toto je len pár príkladov, kde sa politika a ideológia pokúsili vstúpiť do sektoru, a to na úkor nás všetkých. Niekto by dokonca mohol povedať, že až na výnimky sa rok 2021 viezol na vlne „vyhraj voľby a môžeš všetko“.
Okrem toho sme v roku pozorovali to, čo už mnohé roky. Rezort ako tak funguje vďaka snahe zdravotníkov, v polo-rozpadnutej infraštruktúre a na zákonoch a procesoch, ktoré majú často viac ako 15 rokov. Spoliehať sa však na to, že aj budúci rok to „nejako“ dáme je naivné. Prečo?
Posúďte sami.
1. V roku 2022 budeme žiť na dlh
Platba za poistencov štátu za rok 2022 nebola navýšená o 90 mil. EUR, ktoré ministerstvo financií uvoľnilo v novembri. Jedná sa o časť zo sumy 230 mil. EUR, ktorú „zamrazili“ ešte v septembri, nakoľko sa im zdalo, že zdrojov je dostatok. Báza výdavkov roku 2022 je teda oproti schválenému rozpočtu vyššia minimálne o túto čiastku. Bohužiaľ, bez potrebného krytia na strane príjmov a to ešte nemáme dáta za december.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.