Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slavomíra Henčeková: Ešte raz o spájaní

.slavomíra Henčeková .komentáre .názory

Tento článok vznikol 17. mája – na Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii, a tak bude aj o tejto téme, tradične ale nevynechám ani aktuálnu politickú situáciu.

hit spájania v politike očividne stále trvá. Iniciatíva Inakosť pod vedením Martina Macka, ktorá sa dlhodobo venuje ochrane práv LGBTI+ komunity, sa spojila s členmi komunity, poslancami za Sasku, Demokratov, PS a občiansko-demokratickú platformu. S pomocou právničky Lucie Berdisovej a ďalších (ja som len skromne o návrhu diskutovala a navrhla pár drobných úprav) pripravili návrh na ústavný súd, ktorý predstavili práve 17. mája – na Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.

Ide v ňom o to, že považujeme nečinnosť parlamentu, ktorý za 30 rokov nebol schopný prijať žiadnu právnu úpravu, v ktorej by právne uznal zväzky osôb rovnakého pohlavia, za protiústavnú. Všetky pokusy o prijatie takejto právnej úpravy stroskotali. Ešte stále je v parlamente jeden náš návrh, ktorý s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou stroskotá tiež. Našťastie máme medzinárodné a európske dohovory a Európsky súd pre ľudské práva, ktorý v januári tohto roka v rozhodnutí Fedotová a ďalší proti Rusku rozhodol, že bez ohľadu na to, či je v danom štáte väčšinový záujem na právnom uznaní párov rovnakého pohlavia, štát takú legislatívu musí prijať.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite