Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slavomíra Henčeková: Voľte a voľte rozumne

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor

Voľby sú za rohom, prieskumy preferencií pribúdajú, niekoľko strán osciluje okolo hranice zvoliteľnosti a pre mnohé je zvoliteľnosť len zbožným prianím. Ako prepadnuté hlasy ovplyvnia výsledok volieb? A ako ovplyvnia výsledok volieb nevoliči?

niet volieb, pred ktorými by politické strany nemali plné ústa toho, ako sa spojiť a zabrániť prepadnutiu tisícov, desaťtisícov, dokonca stotisícov hlasov. A zároveň niet volieb, v ktorých by k tomuto prepadnutiu nakoniec nedošlo. Vo voľbách v roku 2020 prepadlo 820 411 hlasov, teda 28,39 % hlasov, najviac v histórii samostatného Slovenska.

K tomuto výsledku značne prispela koalícia Progresívneho Slovenska a SPOLU, ktorá na zvolenie potrebovala až 7 % z celkového počtu platných odovzdaných hlasov, ale získala len 6,96 %, a tak prepadlo 200 780 hlasov pre ňu. Podobne teraz riskuje koalícia OĽaNO, Kresťanská únia a Za ľudí, ktorých preferencie sa aktuálne pohybujú práve okolo potrebných 7 %. Dobre na tom nie sú ani Demokrati, ktorí majú potrebných 5 % v nedohľadne, poväčšine dokonca aj 3 % potrebné na získanie príspevkov zo štátneho rozpočtu či 2 na vrátenie volebnej kaucie vo výške 17 000 eur. Vyzerá to teda, že ani v nasledujúcich voľbách sa nezaobídeme bez tisícov prepadnutých hlasov. Ako tieto hlasy ovplyvnia výsledok?

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite