dubček pochádzal z rodiny utopistov, ktorá obetovala všetko budovaniu komunizmu, vidine šťastného života, ktorý tento režim sľuboval. Jeho rodičia opustili Československo, aby v Rusku pomáhali budovať zriadenie, ktorého ideám sami verili. Nový život začali v Kirgizsku. Na mieste, kde sa hovorilo mnohými jazykmi a žilo tradíciami mnohých národov. Všetci však žili vo viere, že sa podieľajú na budovaní lepšieho sveta – pre seba, svoje deti a ďalšie generácie. Z toho obdobia sa zachovala fáma, že malý Alexander sa na somárovi stratil v púšti a bol niekoľko dní nezvestný.
Rodina žila v Rusku aj v Spojených štátoch, no nakoniec sa vrátila do vlasti. Vtedy mal ich najmladší syn Saša sedemnásť rokov. Nikto netušil, kým sa o niekoľko rokov stane. Vyučil sa za sústružníka, vstúpil do Komunistickej strany Slovenska a v období SNP sa spolu s bratom pridal k partizánom. Po vojne sa začala jeho politická kariéra v Ústrednom výbore KSS.
Dotiahol to až na najvyššie miesta v strane. Prvým tajomníkom ÚV KSČ sa stal 5. januára 1968, krátko po decembrovej návšteve Brežneva v Československu. Ten poznal Dubčeka zo štúdií v Moskve a oslovoval ho familiárne Saša.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.