počas bežných rodinných a pracovných aktivít prepletených s občasným pichnutím testosterónu kvôli premene, manželia rozprávajú vo filme Sone Lutherovej Šťastný človek svoj životný príbeh a snažia sa diváka poučiť nielen o tom, aké je to byť človekom, ktorý sa necíti dobre vo svojej koži, ale aj o partnerstve s takouto osobou.
Manžel Ivan pôsobí nejednoznačne. Na jednej strane pristupuje k manželke, s ktorou má dve deti, ako k pacientke. Profesionálne a chápavo. Na druhej strane nemá podľa jeho vlastných slov plán, ako sa s týmto v budúcnosti vyrovnať: „Neviem, čo sa stane. Nemám plán. Verím len, že ak nám nejaká situácia začne robiť problémy, budeme sa o tom vedieť porozprávať a nejakým spôsobom to vyriešiť kompromisom.“ Napriek tomu však ostáva oddaný rodine, čo by na jeho mieste dokázal máloktorý muž. Film tak vzdáva poctu aj jemu: Ivan zostáva pri Marvinovi, ktorého nadovšetko miluje, pretože pre neho je najdôležitejšie, aby bol šťastný.
Obavy z premeny prežíva nielen manžel psychiater, ale aj matka. Tá tvrdí, že si podozrivo neskoro uvedomil svoju „mužnosť“ a rozvráti si tak manželstvo. Naopak otec ho podporuje, cíti že mu nebol počas detstva dostatočnou oporou.
Dokument ponúka dve možnosti, ako ho môže divák prijať: zaťatý konzervatívec neporozumie ideológii schvaľujúcej voľbu pohlavia bez ohľadu na biologický pôvod (a dovolím si povedať, že s veľkou pravdepodobnosťou si film dobrovoľne nepozrie) a liberál sa bude nudiť, pretože mu film neposkytne nič zásadne zaujímavé – je to stále iba človek, a či už je trans alebo cis, pozerať sa, ako varí obed či žehlí, ho pravdepodobne nebude zaujímať.
Film bude užitočný najmä pre neoboznámeného diváka, pre ktorého je tento svet neznámy a chce sa o ňom naučiť viac. Taký divák zistí, že sme všetci v najhlbšej podstate takí istí, čo nepochybne bolo aj jedným z hlavných zámerov samotnej režisérky.
Sociálna a vizuálna antropologička, režisérka Soňa G. Lutherová, nakrútila film, v ktorom sa snažila potvrdiť svoje teórie, že po premene pohlavia nastane v človeku uspokojenie. Vytvorila film a la these, ktorý len potvrdzuje to, čo si už vopred myslela. Málo skúma názory vo Švédsku a v strednej Európe, či hlbšie problémy skryté v partnerskom živote. Ak sa po rokoch manželstva a dvoch deťoch rozhodne váš partner zmeniť pohlavie, spravidla nastane šok. Autorke sa však tento moment napriek trojročnému natáčaniu nepodarilo vložiť do rozprávania.
Dobrý úmysel ukázať ľudskosť a z toho prameniace šťastie cením. Metrážou by postačil o polovicu kratší film.
šťastný človek (Slovensko / Česko, 2023, 81 min)
- Réžia: Soňa G. Lutherová
- Kamera: Noro Hudec
- Hudba: Matej Gyárfáš
- Produkcia: Maroš Hečko, Peter Veverka
- Strih: Peter Harum
Recenzia bola uverejnená na základe spolupráce s Katedrou filmových štúdií na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.