kam do galérie
lucia Dovičáková: Prázdny dom
Nová životná etapa, nová téma, nová výstava. Tentoraz je tou témou domov. Lucia Dovičáková absurdne, expresívne a surreálne opäť spracováva podnety z osobného života, ale robí to tak, že získavajú všeobecnejšie posolstvo, univerzálnu naliehavosť, a pritom nestrácajú na autentickosti. Keď k tomu pridáme osobitý maliarsky rukopis, voľbu výrazových prostriedkov, vizuálnu naráciu, dostávame jedinečný a nezameniteľný obraz umelkyne.
Na plan.art si čoskoro budete môcť vypočuť rozhovor s Luciou Dovičákovou, zatiaľ krátky úryvok nájdete na tomto odkaze.
kde: Atelier XIII, Panská 13, Bratislava
kedy: štv – ne: 14.00 – 18.00
KAFKAesque
Výstava KAFKAesque je reflexiou Kafkovho diela a poetiky v súčasnom výtvarnom umení. 33 vystavujúcich autorov z celého sveta cez rôzne médiá – film, maľbu, sochu atď. reflektuje Kafkove dielo perspektívou súčasného sveta, ktorý sa nachádza v bode, kde staré už neexistuje a nové sa ešte nezrodilo.
O výstave sme sa rozprávali s riaditeľom Centra súčasného umenia DOX a spolukurátorom výstavy KAFKAesque Leošom Válkom. Rozhovor si budete môcť vypočuť na plan.art už čoskoro, zatiaľ krátke predstavenie konceptu výstavy nádejte tu.
kde: Centrum súčasného umenia DOX, Poupětova 1, Praha
kedy: str – ne: 12.00 – 18.00
jan Švankmajer/ Václav Švankmajer: Princip imaginace
Jan Švankmajer a jeho syn Václav spolu nikdy nevystavovali, takže táto výstava je zaujímavou možnosťou sledovať kde sa poetiky otca a syn stretávajú i keď obaja sa pohybujú v iných, no rovnako surreálnych svetoch – u Jana Švankmajera zaujímavé a vtipné novinky ako fraktúry a mineralógia a u Václava temný kyber punkový svet.
kde: Galerie 1, Štěpánská 47, Praha
kedy: ut – pi: 10.00 -12.00, 13.00 – 18.00; sobota 10.00 – 14.00
YOKO ONO: MUSIC OF THE MIND
Viac ako 200 diel vrátane partitúr, inštalácií, filmov, hudby a fotografií. Výstava odhaľuje prelomový prístup priekopníčky raného konceptuálneho a participatívneho umenia, filmu a performance Yoko Ono k jazyku, umeniu a participácii, ktorý neprestáva komunikovať so súčasnosťou. To všetko na časovej ploche od polovice 50. rokov 20. storočia až dodnes. Prehliadka sleduje jej vývoj ako umelkyne a skúma niektoré z najdiskutovanejších a najsilnejších diel a performancií, vrátane napr. zakázaného filmu č. 4 (Bottoms), ktorý vytvorila ako „petíciu za mier“ (1966-67). Výstava je interaktívna a zážitková.
kde: Tate Modern, Banside, Londýn
kedy: po - ne: 10.00 - 18.00
kam do divadla
trio Olga: Memoroom
Surealistická tragikomédia fyzického divadla Trio Olga, ktorá sa pohráva s témami straty pamäti, identity, vlastných myšlienok, lásky a reality. Projekt Memoroom je štylizovaným divadelným pokusom o zachytenie procesov pamäti, ktoré vnímame nie len ako pasívne zrkadlenie a ukladanie obrazov minulosti, ale najmä ako aktívny faktor vnímania, posudzovania a formovania našej prítomne prežívanej reality.
kde: SND
kedy: sobota 17. 2. o 19.30
mestské divadlo Žilina: A je tu zas (r. Filip Nuckolls)
Takmer sedemdesiat rokov po svojom páde sa Adolf Hitler za záhadných okolností prebúdza v súčasnom Berlíne. Čoskoro ale zisťuje, že svet okolo neho sa radikálne zmenil. Až na jednu vec. V niektorých názoroch ostal prekvapivo radikálnym. Vďaka tomu si Hitlerove plamenné vyjadrenia a kontroverzné témy nájdu miesto v televízii a získavajú čoraz väčšie publikum. Jeho mediálna sláva mu umožňuje povedať prakticky všetko. Okrem televízie ovládne aj youtubový kanál a webové stránky. Nebezpečný zločinec sa za pomoci nových spolupracovníkov a nadšených divákov stáva charizmatickou mediálnou hviezdou. Narastajúcemu počtu fanúšikov sa zdá, že za čias toho „skutočného“ Hitlera predsa nebolo všetko až tak zlé. Drsná satira provokuje a obnažuje politické zlo ukryté za nezištnou maskou zábavy. Ukazuje mediálnu moc a jej ambície, skúma vzťah spoločnosti k populizmu a nostalgii starých čias. Hoci je príbeh Hitlerovho zázračného prežitia na prvý pohľad absurdný, jeho mediálny príbeh je naopak mrazivo pravdivý a deje sa aj na našich obrazovkách. Sme dostatočne obozretní?
kde: Mestské divadlo Žilina
kedy: sobota 17. 2. o 19.00
do kina
raffael - mladý génius
Päťsto rokov od úmrtia jedného z najlepších renesančných umelcov Raffaela Santiho (1483-1520), autora výnimočných portrétov žien, pripomína výpravný dokument „Raffael – mladý génius“. Osobnosť tohto významného renesančného maliara nachádza najmä v jeho pôsobivých portrétoch žien Vďaka príspevkom medzinárodne uznávaných odborníkov tento dokumentárny film umožní divákom objaviť najdôležitejšie mestá a miesta v živote tohto renesančného majstra.
kde: kino Nostalgia, Bratislava
kedy: sobota 17. 2. o 18.00
amadeus: režisérska verzia
Strhujúci príbeh o konflikte geniality a priemernosti. Jedinečný historický veľkofilm nie je oslavou legendy, ale skutočného človeka s výnimočným nadaním aj chybami.
Táto výnimočná projekcia sa uskutoční v rámci programu Konvergencií v deň 92. nedožitých narodenín Miloša Formana a 40 rokov od premiéry pôvodnej filmovej verzie. Čo sa zakladá vo filme na pravde a čo je len mýtus? To sa dozviete v krátkej diskusii pred projekciou.
kde: kino Lumière, Bratislava
kedy: nedeľa, 18. 2. o 18.00
z gauča
františek Vláčil (DAFilms)
V pondelok si pripomenieme 100. výročie narodenia režiséra Františka Vláčila. Solitér československého filmu, maliar filmových obrazov, básnik filmovej reči. Na DAFilms si môžete pozrieť nielen jeho vrcholné diela Markéta Lazarová a Údolí včel, ale môžete objavovať aj jeho menej známe, intímne a osobne ladené filmy alebo celkom ojedinelé krátke filmy z jeho rannej tvorby.
navalny, r. Daniel Roher (HBO Max)
Dokument, ktorý je rovnako strhujúci ako akýkoľvek thriller pripomína život a boj ruského opozičného vodcu Alexeja Navaľného. Režisér opísal film ako „príbeh jedného muža a jeho boja s autoritatívnym režimom“. Skončil sa 16. 2. 2024.
čo počúvať
david Eugene Edwards: Hyacint
David Eugene Edwards (55) a jeho hudba je spojená s kapelami 16 Horsepower a Wovenhand. Minulý rok nahral svoj prvý sólový album a je to mimoriadne silný hudobný zážitok. Na rozdiel od rockovejších Wovenhand dáva na svojom debutovom albume dôraz na deklamujúci (či skôr kazateľský) spev s minimom inštrumentácie. Pochmúrne krásne, pulzujúce, introspektívne.
čo čítať
roland Barthes: Denník smutku
Matka bola v živote spisovateľa a filozofa Rolanda Barthsa nejdôležitejšou postavou. Deň po jej smrti, 25. 10.1977, si začal viesťt Denník smútku. Sú v ňom odkazy na súbežne písané dielo Svetlá komora, ku ktorému ho inšpirovala jedna z matkiných fotografií ako aj sen napísať proustovský román Vita Nova. Ako sa dočítame: “V první řadě je ale tento intimní dokument spouštěním žebříku do propasti posledních tří let, o které ji přežil.”
milan Kolář: Trnitá cesta. Gustav Meyrink a Praha
Osem rokov trvalo, kým sa z neúspešného pražského bankára Gustava Meyera stal spisovateľ Gustav Meyrink. A boli búrlivé. A inšpiratívne. V knihe sú, okrem iného, uverejnené listy Meyrinkovi od jeho duchovného majstra Mailändera. Grafická úprava knihy presne kopíruje nemecké vydanie Meyrinkovho debutu Der heisse Soldat.
..a tešíme sa na Konvergencie a na Filmový kabinet špeciál: Alfred Hitchcock
Bratislavské Kino Lumière počas piatich týždňov od 13. 2. do 12. 3. každý utorok o 18:00 ponúkne v zreštaurovanej 4K verzii päť filmov majstra napätia: Ani tieň podozrenia (1943), Okno do dvora (1954), Vertigo (1958), Na sever severozápadnou linkou (1059) a Psycho (1960). Všetky budú sprevádzané lektorskými úvodmi filmovej teoretičky Kataríny Mišíkovej. A to nielen v Kine Lumière, ale aj na plan.art, kde si každý víkend v rubrike film.plan budete môcť prečítať o aktuálnom titule naplánovanom na nasledujúci týždeň. Najbližšie je na programe Okno do dvora, prečítajte si o ňom už dnes.
PLAN.ART vám praje príjemné víkendové dni!
Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.