ortodoxná synagóga na Heydukovej ulici oslávila tento rok storočnicu od svojho dokončenia. Aj po takom dlhom čase púta pozornosť. Hranatú budovu so siedmimi mohutnými piliermi a oknami s ornamentmi nemôžete prehliadnuť. Patrí medzi architektove najikonickejšie stavby.
„Architekt Artur Szalatnai-Slatinský bol výnimočná osobnosť slovenskej architektúry, ktorá zanechala stopy v mnohých mestách,“ povedal riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský. Spolu s archeológom a múzejníkom Štefanom Holčíkom, ktorý architekta poznal a spravuje časť jeho pozostalosti, sú kurátormi výstavy Architekt Artur Szalatnai Slatinský a Slovensko. Jej súčasťou sú dobové architektonické časopisy, monografiu architekta, fotografie, originálne návrhy a kresby.
Maroš BorskýPamätník padlým v 1. svetovej vojne, Uhrovec, 1915
od rodinných domov po sanatória
Artur Szalatnai-Slatinský, rodák z obce v Horná Slatina (Slatina nad Bebravou) pri Uhrovci, sa po ukončení štúdií usadil v Bratislave, kde prežil zvyšok života. Tu začal s tvorbou rodinných domov pre lekárov. Svoj talent preukázal tým, že svojim klientom vytvoril priestor pre rodinu, ako aj pre ordináciu. Zákaziek začalo prichádzať viac a viac. Čiastočne sa zaslúžil o spopularizovanie dovtedy len málo využívaného povolania architektov.
Postupne začal Szalatnai-Slatinský navrhovať sanatóriá, obchodné a verejné priestory či pamätníky. V rámci svojho širokého záberu sa zaujímal aj o záhradnú architektúru, interiérový dizajn, reštaurátorstvo, navrhol aj niekoľko pamätníkov a náhrobkov. Szalatnai-Slatinský bol veľmi publikačne činný nielen na Slovensku, ale prispieval aj do zahraničných časopisov. Jeho architektúra nie je typická ľudovými prvkami, no oku pozorného nadšenca architektúry neuniknú drobné detaily pochádzajúce z ľudovej tvorby, ktorými sa architekt inšpiroval. Pociťoval totiž veľký rešpekt ku kultúrnemu dedičstvu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.