bratislava a Salzburg sú kultúrne odlišné mestá, ale v zopár veciach sú si napriek tomu podobné. Obe ležia pri riekach, ktorými preteká tá istá voda. Salzburský Salzach sa vlieva do rieky Inn a tá potom do Dunaja. Obidve mestá stráži hrad a sú tiež dejinne prepojené. Veď prvá známa písomná zmienka o názve Bratislavy ako o Brezalauspurci sa objavila práve v Salzburských análoch. Stalo sa to pri opise bitky pri Bratislave v roku 907, pri ktorej okrem iných zahynul aj salzburský arcibiskup Dietmar I. V Bratislave bol v roku 1805 uzavretý Bratislavský mier, dôsledkom ktorého pripadol Salzburg Rakúsku. Smutným spojivom oboch miest je Salzburský diktát z roku 1940, ktorý znamenal posilnenie nacistického vplyvu na slovenský štát.
mozartovo rodisko
Hudobný génius Wolfgang Amadeus Mozart sa narodil v Salzburgu 27. januára 1756 na treťom poschodí domu na Obilnej ulici číslo 9 (Getreidegasse). V dome je dnes Mozartovo múzeum, ktoré patrí k najnavštevovanejším v Rakúsku.
Súčasný Salzburg je turistickým centrom, ktorého hlavný biznis sa točí vo veľkej miere práve okolo Mozarta. Toho v historickom jadre mesta nájdete doslova všade. Nie sú to iba známe Mozartove guľôčky – mimochodom, tie jediné pravé sú ručne vyrábané a dostať ich iba v cukrárňach firmy Fürst, pričom jedna gulička stojí 2 eurá. Mozart je v Salzburgu aj na väčšine suvenírov. Extrémom sú kačičky do vane s mozartovskou parochňou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.