bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa sa budú sa konať 18. – 20. októbra v osvedčenom A4 štúdiu pri štadióne Pasienky – už v predošlých ročníkoch a podujatiach v rámci BJD sa ukázalo, že je to priestor veľmi vhodný akusticky i „ergonomicky“.
Pozrime sa, čo budeme môcť vidieť a počuť 18. 10., neskôr pribudnú ďalšie dni.
Drahoslav Bango je klavirista, skladateľ a producent. Minulý rok vyhral Pódium mladých talentov, ktorý organizuje festival. a tým získal pozvanie na otvorenie BJD Slovenský sporiteľňa na hlavnom pódiu. Momentálne pracuje na svojom debutovom albume s jeho vlastnými kompozíciami, obohatenými o prvky klasickej hudby, jazzu a latinsko-americkej hudby.
S klavírom začal ako trojročný. V piatich rokoch prvýkrát vystúpil pred publikum – na Medzinárodnej mozatrovskej súťaži v Brne, kde získal čestné uznanie a cenu za najmladšieho účastníka súťaže. Na celoslovenskej klavírnej súťaži Dezidera Kardoša v Bánovciach nad Bebravou sa umiestnil na 1. mieste. Študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Popri štúdiu sa zúčastnil ďalších súťaží a získal ďalšie ceny. Jeho najväčším úspechom bolo 3. miesto v Open Category na súťaži Liszt Ferenc Competition v Budapešti, kde získal aj 2. miesto v Professional category. V jazzovej kariére vyhral v súťaži Jazz Start Up Cenu Live Performance a spomínané Pódium mladých talentov. Na BJD vystúpi so svojím triom (+ Igor Biháry – kontrabas, basgitara, Timotej Rajnoha – bicie).
Steve Coleman (1956) je v stále sa meniacom jazzovom svete stálicou už od osemdesiatych rokov. Najprv ako sideman pri hviezdach ako Dave Holland, Cassandra Wilson a Errol Parker, neskôr ako frontman vlastnej kapely. Ako leader vydal vyše tridsať albumov. Na Bratislavských jazzových dňoch vystúpil už v roku 1988! Aj tento rok sa predstaví pod stálou značkou Steve Coleman & Five Elements.
Hudobná poetika Colemana ešte pred časom smerovala k vzdušnosti a abstraktnosti, no posledné živé nahrávky signalizujú energický návrat ku groove a funku. Coleman a spol. ich kombinujú s výdobytkami jazzovej avatgardy či vplyvom západoafrickej a juhoázijskej hudby a vzniká tak atraktívny mix, ktorý uspokojí priaznivcov artového jazzu. Steve Coleman bol vždy známy aj spoluprácami mimo jazzovej scény, či už spoločných v projektoch s hudobníkmi z Afriky, alebo výletmi do štúdia na nahrávania albumov The Roots a MC Solaara. Jeho technická a kompozičná virtuozita sa stále spája s hudobnými tradíciami a štýlmi z celého sveta a naprieč žánrami. Coleman je polyhistor a filozof, inšpiruje sa aj prírodou, metafyzikou a vedou a jeho hudba je nositeľom tradícií avantgardného jazzu.
Alfa Mist je mladík z východného Londýna a začínal ako 15-ročný ako hiphopový producent. Pri hľadaní inšpirácie narazil na nahrávky Milesa Davisa a Hansa Zimmera a zmenil smer: začal študovať hru na klavír, ponoril sa do jazzu. Jeho unikátny zvuk spája trblietavo nadýchaný jazz s alternatívnym hip-hopom, soulom a atmosférickou akoby filmovou hudbou. Má enormný zmysel pre farebnosť a melódie a jeho groovy akoby pomáhali definovať žáner neosoul.
Alfa Mist je naozajstnou hviezdou, porovnateľnou s jeho zámorským kolegom a vzorom Robertom Glasperom (tie ďalšie vzory sú podľa jeho vlastných slov hlavne Avishai Cohen či Herbie Hancock). Je to jeden z ľudí, ktorý nám vracajú vieru v jazz tým, že produkuje hudbu vzrušujúcu pre niekoľko generácií a priaznivcov rôznych štýlov. Na svoje si príde prísny znalec aj veľmi mladí ľudia, ktorí v jazze hľadajú novú duševnú potravu. Toto nám predviedol v roku 2019 na Jarných jazzových dňoch. Alfa Mist medzitým spolupracoval s hviezdami ako Yussef Dayes, Tom Misch či rapper Loyle Carner a minuloročným albom Variables sa od premýšľavosti pohol smerom k živosti pripomínajúcej, akú energiu môže mať mladý jazz.