Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

plan.art: Víkendový TO DO list 23. 11. – 24. 11.

.mariana Jaremková .kultúra

PLAN.ART pre vás opäť pripravil víkendový TO DO list.

plan.art: Víkendový TO DO list 23. 11. – 24. 11. Martin Parr

kam do galérie:

34. MESIAC FOTOGRAFIE

Niektoré výstavy už skončili a ďalšie si môžete pozrieť už iba do konca novembra. Z nich vyberáme:

martin Parr: Kronikár

Britský fotograf Martin Parr, člen skupiny Magnum, ktorý už viac ako 50 rokov zásadne ovplyvňuje podobu svetovej dokumentárnej fotografie, sa po takmer dvadsiatich rokoch vracia do Bratislavy retrospektívnou výstavou ponúkajúcou komplexný prehľad jeho diela od čiernobielych snímok zo 70. rokov až po komentovanie módy selfies z roku 2015. “Nie je to iba výsek z jeho diela, i keď pre mnohých zostane fotografom pobrežných rezortov, kde si robí srandu z pažravosti a prázdnoty ľudí. Výstava ponúka oveľa bohatší obraz jeho tvorby,” hovorí riaditeľ Mesiaca fotografie Václav Macek.

“Fotografovanie je forma môjho vzťahu k svetu okolo mňa,” hovorí Parr, kronikár našej doby. Parr označuje obrovskú silu publikovaných fotografií ako „propaganda“. Proti tejto propagande bojuje svojimi vlastnými vybranými zbraňami: kritikou, zvádzaním a humorom. Vďaka tomu sú jeho fotografie originálne a zábavné, prístupné a zrozumiteľné. Zároveň nám však prenikavým spôsobom ukazuje, ako žijeme, ako sa prezentujeme pred ostatnými a čo si vážime.

kde: Dom umenia, nám. SNP 12

kedy: cez víkend 10.00 – 18.00, cez týždeň okrem pondelka 9.00 – 17.00

Martin Parr

mesto v prácach študentov a absolventov Inštitútu tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave

Ako názov napovedá, na výstave sú prezentované fotografie so široko a mnohostranne poňatou tematikou mesta. Niektorí sa zameriavajú priamo na mestské prostredie v zámerne deskriptívnom zobrazení, mnoho autoriek a autorov sa snaží o subjektívnejšie zobrazenie mestskej krajiny a jej fragmentov. Rad vystavujúcich si všíma rôzne sociálne otázky spojené so súčasnými mestami.

kde: Múzeum mesta Bratislavy – Stará radnica, Primaciálne námestie 3

kedy: denne okrem pondelka 10.00 – 18.00

Simona Kalašová

Viola Hertelová

orhan Pamuk: Útěcha věcí

Literárne dielo tureckého spisovateľa a nobelistu Orhana Pamuka je uznávané po celom svete, jeho výtvarná tvorba ale doteraz zostávala širšej verejnosti neznáma. Výstava ponúka vhľad do autorovho výtvarného, konceptuálneho i fotografického diela, ktoré je dokladom Pamukovho celoživotného záujmu o vzťah literatúry a výtvarného umenia, a v ktorom sú zároveň viditeľné dva výrazné a nevyčerpateľné zdroje inšpirácie: literatúra vrátane vlastnej románovej tvorby a autorov rodný Istanbul svojou pohnutou a veľkolepou históriou siahajúcou od Osmanskej ríše cez Tureckú republiku až po zánik tradície v ruinách súčasnosti. Výstave dominuje expozícia istanbulského Múzea nevinnosti, ktoré Orhan Pamuk otvoril v roku 2012 a ktoré od začiatku koncipoval paralelne so svojou rovnomennou knihou. Fiktívny príbeh o nenaplnenej láske Kemala, bohatého syna továrnika, a jeho pôvabnej sesternice Füsun je v expozícii „odrozprávaný“ prostredníctvom predmetov dennej potreby románových postáv. Jednotlivé kapitoly svojej knihy tu Pamuk premenil na akési „kabinety kuriozít“, trojrozmerné zátišie, v ktorých sa s dadaisticko-surrealistickým nadšením a citom pre detail pohráva s nejednoznačnosťou vzťahu medzi slovom a obrazom a prepožičiava im tak poetickú silu. Rovnaký prístup použil Orhan Pamuk aj vo svojich najnovších dielach, ktoré vytvoril pre túto výstavu a v ktorých vstupuje do pomyselného dialógu s klasickými dielami starých majstrov i moderných maliarov. Tieto diela sú nielen rozhovorom medzi svetom literatúry a výtvarného umenia, ale aj pozoruhodným dialógom dvoch kultúr.

kde: DOX, Poupětova 1, Praha

kedy: každý deň okrem pondelka 11.00 - 19.00

Orhan Pamuk

björk & Aleph: Nature Manifesto 

V parížskom Centre Pompidou nájdete v týchto dňoch pohlcujúcu zvukovú inštaláciu, ktorú navrhli islandská speváčka Björk a umelec Aleph. Inštalácia je dostupná bezplatne na pohyblivých schodoch do 9. decembra. obaja umelci evokujú zánik biodiverzity a kolaps ekosystémov. Spoločne tak dávajú hlas tichej prírode. "Toto pohlcujúce zvukové dielo, ktoré vzniklo v spolupráci so spoločnosťou Ircam s použitím softvéru umelej inteligencie, dáva hlas ohrozeným alebo vyhynutým zvieratám tým, že spája ich zvuky s našimi slovami. Chceli sme sa podeliť o ich prítomnosť v architektúre reprezentujúcej priemyselnú éru, vzdialenú od prírody. V žilách eskalátora múzea, známeho ako 'húsenica', sme chceli ľuďom pripomenúť surovú vitalitu tvorov na pokraji vyhynutia," hovoria obaja umelci. “Nechceli sme ale iba hovoriť, chceli sme aj konať, a preto čoskoro spustíme kampaň s mladými ekológmi z Francúzska a Islandu.”  

do divadla:

36. Víkend atraktívneho divadla vo Zvolene

23. 11.

  • 19.00 – „Skurvení havlisti“, Divadlo Komediograf, Praha – veľká sála
  • 20.45 - Fero Guldan: Som to, čo robím - prezentácia knihy Karola Sudora o
  • umelcovi a človekovi Ferkovi Guldanovi (reštaurácia)
  • 22.00 – „Súznenie / Euphony“ (Iva Bittová – spev a husle, Jozef Lupták – violončelo a spev, Boris Lenko - akordeón, Branislav Dugovič - klarinet) - veľká sála

24. 11.

  • 15.00 – „Normalizácia“ - Divadlo DISK Trnava, réžia Blaho Uhlár - veľká scéna
  • 17.00 – “Od TANAPu k Normalizácii" - spomienka na Blaha Uhlára “TANAP” -
  • premietanie legendárnej inscenácie súboru DISK Trnava - (reštaurácia)
  • 19.00 - “Unavená žiadosť” - divadlo SkRAT, Bratislava - veľká sála

Normalizácia, divadlo DISKNormalizácia, divadlo DISK

deň opričníka

Jazyk a myslenie 16. storočia v kombinácii s modernými technológiami a ruským nacionalizmom. Opričníci v červených mercedesoch a metalových kabátoch. Metal na javisku, Sorokinov sarkazmus a slovanský rap.

Čo sa deje s tými, ktorí sa pre ideu vlastnej výnimočnosti dobrovoľne vzdávajú slobody a nechávajú znásilňovať mocnými?

Koncept, réžia, dramaturgia: David Vyhnánek, Markéta Bocková

kde: Divadlo Stoka

kedy: 24. a 25. 11. o 19.00

Deň opričníkaDeň opričníka

do kina:

Filmový festival inakosti pokračuje aj cez víkend. V sobotu si môžete pozrieť napr. aj film Ešte nie som, kým chcem byť o 14.20, venovaný fotografke Libuši Jarcovjákovej (prečítajte si na plan.art rozhovor s fotografkou, ktorú iba pred niekoľkými rokmi objavil doslova celý svet), alebo snímku Krv na perách, sledujeme v ňom síce disfunkčný, ale láskou a podobnými životnými osudmi spojený pár, v ktorom každá z nich vyháňa svojich démonov podobným spôsobom. (o 20.50). 

V nedeľu je o. i. na programe víťazný film benátskeho festivalu Vedľajšia izba od Pedra Almodóvara (15.30), ako aj staršia Almodóvarova snímka Zlá výchova (19.40), či film barda francúzskej kinematografie Jacquesa Audiard Emilia Pérez, ktorý ašpiruje na titul najprekvapivejší film roka a určite zamieša kartami pri odovzdávaní Oscarov za rok 2024. (19.30). Všetky projekcie sú v Kino Lumière.

z gauča: 

čo ste urobili Rusom?  (DAFilms)

Dokumentárny film Michala Fuliera a Jany Bučka Kovalčíkovej zachytáva každodennú realitu ukrajinského národa a ľudí, ktorí sú vo vojnovej krajine odkázaní na pomoc druhých. „Čo ste urobili Rusom?” Pýtajú sa filmári bezbranných ľudí, ktorí prišli o všetko. Príbehy o tom, kde končí humanitárna pomoc zo Slovenska, a kde začína každodenný boj o život na Ukrajine.

Viac si o filme prečítajte na plan.art v rozhovore s Michalom a Janou.

čez kosti mŕtvych (DAFilms)

Hlavnou hrdinkou príbehu je postaršia žena – Janina Duszejko, milovníčka a ochrankyňa zvierat. V jej okolí dôjde v krátkom čase k sérii vrážd, spáchaných za záhadných okolností. Duszejko je presvedčená o tom, že vie kto (alebo čo) má zločiny na svedomí, avšak nikto jej neverí. Táto jednoduchá kriminálna zápletka je len základom pre netradičnú hru, ktorú sa rozhodla Agnieszka Holland, spolu s autorkou predlohy a spoluscenáristkou Olgou Tokarczuk, rozohrať s divákom. Agnieszka Holland o filme povedala: “Náš film by sa mohol volať Táto krajina nie je pre staré ženské. Svet, v ktorom žijeme, obzvlášť Poľsko, kde sa film odohráva, je práve takým miestom. Hlavná postava filmu Janina Duszejko je úprimná, vášnivá, ale tiež šialená. Šialená hnevom, posadnutosťou, láskou k zvieratám, zo súcitom s ľuďmi na okraji spoločnosti. Je plná rebélie a rozhorčenia. Jej krutosť, anarchistická vzbura nás nemá rozhorčiť. Práve naopak – divák by sa s ňou mal stotožniť. Je to nemorálne? Áno. Ale len vďaka extrémnej provokácii môžeme odhaliť nespravodlivosť a krutosť sveta, ktorý Duszejko obýva. Ona a jej súčasníci, ona a jej zvieratá.”

na počúvanie:

...a keď si pozriete film, vypočujte si potom aj náš rozhovor s Agnieszkou Holland

václav Havel: Dopisy Olze

Rozhlasová verzia divadelnej inscenácie režisérskej dvojice SKUTR.

love Lies Bleeding

Neo-noir thriller (u nás uvádzaný pod názvom Krv na perách) sprevádza vynikajúci soundtrack  Clinta Mansella, známeho najmä spoluprácou s režisérom Darrenom Aronofskym (Requiem For A Dream, Black Swan,...) 

Industriálne ladený soundtrack spája tradičnú rockovú inštrumentáciu, syntenzátory a vokály so silným zmyslom pre atmosféru, textúru a zafarbenie.

the Coward Brothers

Elvis Costelo a T Bone Burnett sa ako The Coward Brothers vracajú (po 40 rokoch!) s novým albumom a podcastom, audioséria bude rozprávať o histórii popových hviezd, bratov Henryho a Howarda Cowardových, ktorých stvárnili Costello a T Bone, ako si trpko spomínajú na svoje skúsenosti s hudobným priemyslom, bezohľadným manažérom, ktorý ich obral o tantiémy a presvedčil ich, aby predstierali vlastnú smrť.  „Mám hmlistú spomienku, ako som si pred mnohými rokmi kúpil singel Pure Bubblegum od skupiny The Coward Brothers,” hovorí T Bone. “Počul som ju na rozhlasovej stanici Fort Worth s názvom KXOL. DJ ju raz zahral a u poslucháčov mala takú zlú odozvu, že ju na druhý deň ráno pred stanicou spálili. Čo sa stalo s tými chlapmi – sú ešte nažive?”   

na čítanie:

jurij Andruchovyč: Rádio Noc

Andruchovyčov narcistický hrdina rockový hudobník Josyp Rotskyj podporoval revolúciu vo svojej vlasti ako „barikádový klavirista“. V exile si na živobytie zarába hraním salónnej hudby a po sérii dramatických udalostí spojených so zabitím diktátora je nútený vydať sa na útek. Kým jemu robia spoločnosť jeho verní priatelia havran Edgar a milenka Animé, on sám prostredníctvom svojho rozhlasového programu vysiela hudbu, poéziu a dobré príbehy do temného sveta. „Vždy som sníval o tom, že napíšem román, ktorý bude mať zvuk,“ hovorí Jurij Andruchovyč, ktorý je tiež hudobníkom. Akustickým románom Rádio Noc sa mu podarilo spustiť jazykový ohňostroj, ktorý doslova exploduje na pozadí klimatických protestov, nástupu pandémie a stupňujúcich sa hrozieb zo strany Ruska. Pri čítaní Andruchovyčových príbehov si nikto nemôže byť istý, či vychádzajú z divokého života alebo z cesty za snom.

súdruh disident

Spoznajte osud človeka, ktorý pochopil, že si nemôže vybrať pre život najlákavejší príbeh z kníh, ale musí prijať ten, ktorý zodpovedá tvaru jeho duše, a žiť ho až do konca. Filozof a spisovateľ Milan Šimečka patrí k najvýraznejším česko-slovenským postavám 20. storočia. Jeho strhujúci život a originálne dielo vyrozpráva nový komiksový román autorskej trojice M. Hvorecký, M. Vizár a A. Hnát.

eva Turnová: I’m Dead, Leave a Message

Sto minipoviedok, ktoré hravo zachytávajú absurditu rôznych situácií a zážitkov z každodenného života.  Bývalá basgitaristka kapely The Plastic People of the Universe, či DG307, spisovateľka, prekladateľka a maliarka Eva Turnová v nich rieši  lásku, vzťahy, strach, odpustenie, utrpenie; a súvisia aj s prostredím, v ktorom sa autorka pohybuje – hranie s kapelou, ale napríklad aj proces písania. Eva Turnová si knihu sama ilustrovala. Vo výbere sú texty z prvých piatich dielov „Turnových hájov“ a boli publikované v rokoch 2012-2016 v týždenníkoch Instinkt a Reflex.

PLAN.ART vám praje príjemný víkend!

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite