Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ročne vyprodukujeme 50 miliónov ton elektronického odpadu. Dokument o nakupovaní odhaľuje temnú stránku konzumu

.bibiána Kristína Danitová .kultúra

Advent sa nesie v znamení príprav na najkrajšie obdobie v roku, ale má i temnú stránku – je to obdobie, počas ktorého najviac nakupujeme. Práve sviatky v nás podporujú konzum, ktorý sa nám vymkol spod kontroly. Ročne sa celosvetovo vyrobí až 100 miliárd kusov oblečenia. Veľká časť z nich čoskoro skončí na skládkach či v spaľovniach.

Ročne vyprodukujeme 50 miliónov ton elektronického odpadu. Dokument o nakupovaní odhaľuje temnú stránku konzumu netflix

spotreba ľudí každým rokom rastie. Nakupujeme podstatne viac ako potrebujeme. Upozorňuje na to i najnovší dokument Kúp teraz: Konšpirácie v košíku. Film Nica Staceyho vám odhalí, ako firmy – okrem iných aj Apple, Adidas a Amazon – podporujú u zákazníkov čoraz častejšie nakupovanie. 

Konzumný spôsob života súčasnej spoločnosti má negatívny vplyv na planétu aj na naše zdravie. Napriek tomu vytvárame obrovské množstvo odpadu kvôli zisku. Ročne ho vyprodukujeme až 400 miliárd ton, z toho 50 miliónov ton tvorí elektronika.

cesta od udržateľnosti ku konzumu

Kedysi boli ľudia zvyknutí opravovať pokazené veci, čím značne predĺžili ich trvácnosť. V posledných tridsiatich rokoch došlo k výraznej zmene – veci sa už neopravujú, ale nahradia sa novými. Dôvodom nie je len finančná náročnosť opravy či nedostupnosť komponentov, mnohé veci sú vyrábané tak, aby znemožňovali výmenu pokazených súčiastok. 

Presun od udržateľného prístupu k snahe zvyšovať svoje tržby prinútil spoločnosti neustále vyvíjať metódy ako zvýšiť predaj, a tým aj zisk. Marketing je silnou zbraňou spoločností, ktoré chcú podporiť predaj svojich produktov. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite