Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Bratislavské srdce vzdáva hold žene, ktorá napriek nepriazni osudu zachránila Betliar

.bibiána Kristína Danitová .kultúra

Milovala Bratislavu, zbožňovala jej vtedajšiu podobu, kde sa miešali jazyky a kultúry. Mala rada život, ktorý jej uštedril mnoho rán. Pamiatkarka a kunsthistorička Alžbeta Güntherová-Mayerová je príkladom toho, že ak sa nevzdáme, dokážeme veľké veci. Aj zachrániť naše kultúrne dedičstvo.

Bratislavské srdce vzdáva hold žene, ktorá napriek nepriazni osudu zachránila Betliar Robert Tappert

vyrastala v rodine, v ktorej sa hovorilo po maďarsky. Slovenčinu sa začala učiť v trinástich. V mnohojazyčnosti a zmesi kultúr videla množstvo príležitostí, ktorých sa chcela chopiť. 

Lily, ako ju volali blízki, bola veľká optimistka, ktorá po sebe zanechala výsledky svojej svedomitej práce, ktorá má význam i dnes. Vyrozprávanie jej príbehu vzdáva hold jej aj jej kolegom. V súčasnosti, keď sú pamäťové inštitúcie vystavené politickému tlaku a uskutočňujú sa v nich neodborné zásahy do ich činností, je to dôležitá pripomienka.

príbeh na pozadí dejín

„Bože, aký je ten dnešný svet pokrúcaný. Tak sa zdá, že už jakživ nedôjdeme k vzájomnému porozumeniu, lebo pomsta rozvráti všetko. A tak málo by bolo treba k pokojnému spolunažívaniu národov. Iba láska a pochopenie, všakver?“  zamýšľa sa Alžbeta Güntherová-Mayerová, ktorej sa podarilo zachrániť mnohé historické pamiatky vrátane kaštieľa Betliar a hradu Krásna Hôrka. Z jej súpisov pamiatok sa čerpá dodnes. Záležalo jej, aby sa zachovali ako národné dedičstvo, aby nepadli za obeť meniacim sa režimom, počas ktorých by sa stratili. 

Robert Tappert

Dejiny 20. storočia boli turbulentné a poznamenané vojnovými konfliktmi a meniacimi sa režimami. Tie priniesli Lily mnohé trpké chvíle a príkoria. V 50. rokoch prišla o manžela, ktorý sa údajne obesil v ilavskej väznici. Dostal sa tam ako intelektuál, ktorý bol podozrivý zo stykov s USA.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite