Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Milan Sládek je premárnená a premrhaná príležitosť slovenskej kultúry stať sa svetovou

.juraj Benčík .kultúra .kultúra

„Kultúra sa podľa mňa v Severnej Amerike prestala rozvíjať, keď USA vyhostili Charlieho Chaplina, a zanikla, keď si zastrelili prezidenta.“ Milan Sládek

Milan Sládek je premárnená a premrhaná príležitosť slovenskej kultúry stať sa svetovou VLADIMÍR BENKO/VTEDY/TASR Milan Sládek v pantomíme Dar, ktorá mala premiéru v januári 1993.

milan Sládek, nemecký umelec slovenského pôvodu, nebol milovníkom súčasnej americkej javiskovej kultúry, viac-menej sa jej vyhýbal, a asi preto predstavenie Corteo, v ktorom som účinkoval ako klaun Cirque du Soleil, nikdy nevidel. Ale veľmi mi tú skúsenosť i úspech prial. A opakovane ďakoval, keď som vždy a všade uvádzal, že bez stretnutia s ním a bez toho, čo ma naučil on, by som sa nikdy nedostal účinkovať ani len na výletnú loď na Dunaji. 

prehliadaná svetová pantomíma

Slovensko je jediná krajina, ktorú poznám, kde sa na vysokých školách divadelných neučí pantomíma ani len ako predmet. V Českej republike majú na každej z troch akadémií celú katedru, kde sa vyučuje neverbálne divadlo aj ako špecializácia, v Poľsku majú celú jednu vysokú školu. Kým bol Milan Sládek na Slovensku, učil  aspoň chvíľu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Na VŠMU v Bratislave ho nepozvali ani len na besedu. S titulom profesora mohol a mal mať od roku 1991 vlastnú katedru a mohol a mal vychovať celú generáciu, a možno až dve či tri generácie slovenských profesionálnych divadelníkov. Keď sa mu podarilo pozvať na festival Kaukliar z Tokia divadlo NÓ, v Aréne boli na unikátnom predstavení významní pedagógovia a ich študenti z Budapešti aj z Viedne... z bratislavskej VŠMU nikto. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite