Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako architekt Dedeček premenil ,,dobové boje“ na tvorivosť

.linda Nagyová .kultúra .architektúra

Je architektúra z obdobia komunizmu nevyhnutne komunistická, aj keď niektoré budovy historici architektúry vnímajú ako nadčasové a moderné? Obrátená pyramída Slovenského rozhlasu, Pamätník Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, prestavba a dostavba Slovenskej národnej galérie a mnoho ďalších núti zamyslieť sa.

Ako architekt Dedeček premenil ,,dobové boje“ na tvorivosť linda nagyová Výstava v SNG venovaná Dedečkovi pomáha pochopiť kontroverzný kontext dobovej architektúry.​

diela vznikli v ére socializmu, patria však k tým najoriginálnejším v dejinách architektúry na Slovensku. Asi najkontroverznejšie reakcie vzbudilo práve premostenie budovy Slovenskej národnej galérie Vladimíra Dedečka. Ako to ale s jeho realizáciou v skutočnosti bolo?

Zodpovedalo výsledné dielo pôvodným návrhom architekta? Časť odpovedí na tieto otázky dáva veľká dvojvýstava v Slovenskej národnej galérii s názvom Architekt Dedeček v koncepciách kurátoriek Alexandry Kusej a Moniky Mitášovej. 

po druhej svetovej vojne medzi prvými

Vladimír Dedeček patril medzi prvých absolventov odboru architektúry na Slovenskej vysokej škole technickej. Architekti mali v tom čase po štúdiách veľa pracovných príležitostí.

,,V zásade sme žili v dobe, kde Slovensko sa nejak spamätávalo z toho príšerného ničenia. Lebo, keď si uvedomíte, že dvakrát prešiel front Slovenskom. Máločo zostalo, čo by nebolo poškodené. Okrem toho, cez vojnu sa toho veľa nepostavilo. Takže cieľom práce bolo realizovať čo najviac škôl a zdvihnúť vzdelanosť.“

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite