Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Seriál Sto rokov samoty oživil slávny príbeh popretkávaný karibskou mytológiou aj históriou Latinskej Ameriky

.bibiána Kristína Danitová .kultúra

„O veľa rokov neskôr, keď stál pred popravnou čatou, spomenul si plukovník Aureliano Buendía na ono dávne popoludnie, keď mu otec po prvý raz ukázal ľad,“ znie počas toho, ako hľadíme do tváre dospelého muža. Tak sa začína slávne dielo Sto rokov samoty Gabriela Garcíu Márqueza v románovej aj seriálovej podobe.

Seriál Sto rokov samoty oživil slávny príbeh popretkávaný karibskou mytológiou aj históriou Latinskej Ameriky netflix.com

román Sto rokov samoty je kolumbijským kultúrnym dedičstvom, rovnako ako je magický realizmus obsiahnutý v knihe neodmysliteľnou súčasťou latinskoamerickej literatúry. Filmárov tak čakala neľahká úloha preniesť prvky čarovna na obrazovku tak, aby pôsobili ako prirodzená súčasť dní obyvateľov Maconda. Oveľa ťažšie však bolo dostať možnosť natočiť tento seriál. Márquez bol na práva na svoje diela skúpy. Neveril predovšetkým, že je možné pretaviť Sto rokov samoty do filmu, ktorý by neopomínal dôležité časti deja. Ide predsa o ságu zachytávajúcu osudy siedmich generácií rodiny Buendíovcov. Aj preto do svojej smrti nikomu nedal práva na spracovanie. Netflix ich získal od rodiny v roku 2019. 

Musel splniť niekoľko požiadaviek: seriál musí byť v španielčine, natáčať sa v Kolumbii a herci musia byť Kolumbijci. Tejto úlohy sa zhostilo režisérske duo v zložení Kolumbijčanky Laury Moraovej a Argentínčana Alexa Garcíu Lópeza. 

Podarilo sa im zhmotniť fiktívne mesto Macondo, ktoré postretlo mnoho magických udalostí: nespavosť, ktorá pripravila všetkých obyvateľov o pamäť, či dieťa, ktoré plakalo v matkinom lone a po narodení mávalo predtuchy. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite