Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Postavme sa za Fond na podporu umenia #4

.sandra Polovková .kultúra

Ďalšie, v poradí štvrté, verejné zhromaždenie za záchranu Fondu na podporu umenia sa uskutoční počas nasledujúceho zasadnutia Rady FPU zajtra, 29. januára od pol desiatej ráno. A vyzerá to tak, že bude rozhodujúce.

Postavme sa za Fond na podporu umenia #4
boris németh

keďže pani ministerka kultúry tvrdí, že väčšina ľudí nevie ako FPU funguje, a súčasne zahmlieva kroky pod jej vedením, útočí na expertov, expertky z oblasti umenia a kultúry, povedzme si, prečo by ani vám nemala byť inštitúcia - Fond na podporu umenia, ľahostajná? 

FPU iba v roku 2023 podporil viac ako 2100 subjektov naprieč celým Slovenskom vo všetkých oblastiach kultúry a umenia a viac ako 400 žiadateľov o štipendium.

Fond na podporu umenia vznikol na základe samostatného zákona a prvé výzvy na podporu spustil v roku 2016. Jedným z jeho vzorov bol funkčný Audiovizuálny fond. 

FPU nahradil dotačný systém, ktorý bol dovtedy pod Ministerstvom kultúry s cieľom, aby podporoval všetky oblasti umenia a kultúry, zriaďované a nezávislé kultúrne organizácie, a najmä - aby bol efektívny a transparentný. 

Aby mal vyčlenené sumy na každé činnosti v oblasti kultúry a umenia, aby mal nezávislé hodnotiace komisie zložené z odborníkov k jednotlivým oblastiam, aby mali žiadatelia predstavu a plán, kedy a v akých programoch môžu o dotácie, či štipendiá žiadať, kedy približne im dotácie prídu na účet, kedy ich majú vyúčtovať. 

„FPU iba v roku 2023 podporil viac ako 2100 subjektov naprieč celým Slovenskom vo všetkých oblastiach kultúry a umenia a viac ako 400 žiadateľov o štipendium.“ 

Vzhľadom na to, že o dotácie môžu žiadať zriaďované aj nezávislé subjekty, FPU vyčlenil financie pre jednotlivé programy v nadväznosti na ich východiskovú rozpočtovú situáciu. Ako nezávislá verejná inštitúcia bol súčasťou efektívnej kultúrnej politiky na Slovensku. Jednoducho povedané to, čo Ministerstvo kultúry nezvládalo. 

Dovtedy bolo bežnou rutinou, že žiadatelia sa o výsledkoch podaných žiadostí na celý kalendárny rok dozvedali uprostred leta, brali si úvery alebo boli napríklad neplatičmi energií. Po zverejnení výsledkov sa dostávali do časového stresu, kedy v krátkom čase museli realizovať všetko to, čo si naplánovali na 12 mesiacov. Prípadne, ak ich žiadosti podporené neboli a oni odmietli čakať na výsledky, podujatia a aktivity realizovali podľa svojho projektového plánu, boli v strate, ktorá niekedy viedla aj k celkovému ukončeniu ich činnosti.  

Fond na podporu umenia bol (a aktuálne ešte stále je) modernou inštitúciou 21. storočia, ktorá má akiste svoje chyby, ale s odbornou a aj neodbornou verejnosťou viedla dialóg a hľadala riešenia. Fond na podporu umenia doteraz strategicky uvažoval o budúcnosti, reagoval na nepredvídateľné udalosti (ako napríklad pandémiu, vypuknutie vojny na Ukrajine), ale aj na aktuálne krízy a výzvy, ktorým čelí celá spoločnosť. 

Prečo je dnes potrebné stáť za Fondom na podporu umenia a stáť aj na Cukrovej ulici v Bratislave? 

Dôvodov je omnoho viac, ale tieto sú najdôležitejšie.

Ešte minulý rok urobila súčasná vláda novelu zákona o FPU, ktorou zmenila rozhodovanie o podporených žiadostiach. Po tejto novele už nerozhodujú experti, ktorých bolo pre všetky programy viac ako 300, ale iba 13 členná Rada Fondu na podporu umenia. 

Tá sa ale tiež zmenila. Jej členovia boli bezdôvodne odvolaní a na ich miesta boli dosadení nominanti Ministerstva kultúry, ktorí majú aktuálne väčšinu hlasov. 

Napriek tomu, že verejnosť opakovane žiada o zverejnenie odborných životopisov Adriany Tomičovej, Petra Grutku a Slavomíra Lopúcha, MK SR to odmieta, s argumentom o ochrane osobných údajov. 

Verejnosť nechce vedieť adresy, či rodné čísla členov Rady FPU. Chce poznať odborné skúsenosti a teda kompetencie súčasných členov Rady FPU. Podľa zákona majú mať min. 5 ročnú odbornú prax v umení a kultúre. 

18. decembra prišli členovia Rady - nominanti MK SR s návrhom nového štatútu FPU. Ten má zmeniť celkovú Štruktúru podpornej činnosti. Z oblasti podpory môže vylúčiť múzeá, galérie, kultúrne a osvetové centrá. Súčasne posilní vplyv Rady FPU na obsadenie odborných komisií, ktoré už dnes trpia rozhodnutiami Rady - od jesene minulého roka skutočným odborníkom nepredĺžili členstvo v komisiách a dostatočne vzdelaných a skúsených odborníkov na ich posty nemajú. Súčasne sú podozrenia, že návrh nového štatútu je protizákonný a FPU môže čeliť žalobám. 

Prosím, nebuďme ľahostajní voči verejným inštitúciám. Obraňujme ich účasťou na zhromaždeniach, vyjadrovaním podpory, argumentmi a vysvetľovaním, že takto to jednoducho v demokratickej spoločnosti fungovať nemôže. Zastavme spoločne devastovanie funkčných zložiek nášho štátu. 

Autorka je riaditeľka o.z. Post Bellum

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite