Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Keby len Prach

.attila Lovász .kultúra .kultúra

Človek, ktorý tvrdí, že multikultúrna spoločnosť nemôže existovať, nikdy nevidel jeho diela. Akram Khan je totiž ukážkou, ako sa chlapec socializujúci sa v orientálnej kultúre a zároveň v Európe môže stať nositeľom hinduistických tradícií a zároveň byť Európanom. Tanečník, pedagóg a tvorca.

Keby len Prach
ANTON FARAONOV/NDKE Inscenácia Akrama Khana Dust v Národnom divadle Košice.

má bangladéšsky pôvod, ku ktorému sa hlási osobne i umelecky, i keď sa narodil v Londýne. V rodine dostal základy kultúry, ktorá je pre Európana naďalej atraktívna, ale aj vzdialená. Od siedmich rokov získaval tanečné základy u Pratapa Prawara, legendárneho učiteľa tanca Kathak. V štrnástich mal šťastie, dostal sa do legendárnej inscenácie Petra Brooka Mahábhárata, vďaka čomu dostal aj šancu cestovať po celom svete. Neskôr absolvoval štúdium súčasného tanca na Montfort University a na akadémii Northern School of Contemporary Dance. Od roku 2000 má vlastný súbor.

Akram Khan je výnimočne technicky zdatný a dobrý tanečník, mnohé svoje diela sám zatancoval. Pre obecenstvo, ktoré sa extra nezaujíma o scénický tanec, však môže byť zaujímavý aj tým, že v roku 2006 vytvoril choreografiu pre Kylie Minogue v programe inšpirovanom jej pobytom na Srí Lanke a sám v ňom tancoval. Podobne ako aj v tej časti otváracieho ceremoniálu londýnskej olympiády v roku 2012, ktorú skomponoval. Najnovšie chystá veľký projekt pre pražský Cirk La Putyka – skúšky v Prahe a Londýne už bežia a že to bude veľký (dodajme, v živote Khana prvý cirkusový) projekt, o tom svedčí termín premiéry – rok 2027.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite