Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

plan.art: Víkendový TO DO list 15. 2. – 16. 2.

.mariana Jaremková .kultúra

PLAN.ART pre vás opäť pripravil víkendový TO DO list.

plan.art: Víkendový TO DO list 15. 2. – 16. 2.
Martha Gellhorn

„Ľudia často s hrdosťou hovoria: Nezaujímam sa o politiku. Mohli by tiež povedať: Nezaujíma ma moja životná úroveň, moje zdravie, moja práca, moje práva, moje slobody, moja budúcnosť alebo akákoľvek budúcnosť.  Ak si chceme udržať kontrolu nad naším svetom a životmi, musíme sa zaujímať o politiku.“

Víkendový to do list venujeme jednej z najvýznamnejších vojnových korešpondentiek Marthte Gellhorn. V sobotu si pripomíname 27. výročie jej úmrtia. Novinárka a spisovateľka prinášala informácie o takmer každom veľkom svetovom konflikte, ktorý prebehol počas jej 60-ročnej kariéry. Známou, ako vojnová reportérka, sa stala článkom pre Colliers, v ktorom písala o španielskej občianskej vojne. Keď jej zamietli, ako vojnovej korešpondentke, účasť pri vylodení v Normandii, dostala sa tam ilegálne, čo ju stálo akreditáciu,  bola zatknutá, no  nezastavilo ju nič a napokon bola jedinou ženou, ktorá pristála v Normandii v deň D a podala o vylodení správu. Bola medzi prvými novinármi, ktorí prišli do koncentračného tábora Dachau po tom, čo ho 29. apríla 1945 oslobodili americké jednotky. Napriek jej neuveriteľnému životnému príbehu, odvahe, množstve (nielen vojnových) reportáží a kníh, ktoré napísala, stále sa jej meno pripomína súčasne s menom jedného z jej manželov Ernestom Hemingwayom.

do galérie: 

presahy - inšpirácie pre mladé generácie

Výstava je výstupom spolupráce ÚĽUV-u a Školy dizajnu - Súkromnej školy umeleckého priemyslu Bohumila Baču v Bratislave. Každý z odborov pracoval na konkrétnej téme inšpirovanej ľudovou tvorbou a tradíciami, ktorú autorsky interpretoval v kontexte svojich odborných zameraní a súčasných tendencií v dizajne. Študenti a študentky odboru grafický dizajn spracovali formou klauzúrneho zadania tému logotypu k 80. výročiu ÚĽUV-u aj s aplikáciou na reklamné predmety. Frekventanti odboru odevný dizajn zas vytvárali modely a doplnky inšpirované tradičnými ľudovými textilnými technikami či odevnými prvkami. Výstava prezentuje kreativitu štyroch odborov Školy dizajnu – návrhy odevov s modrotlačou predstaví odevný dizajn; logotypy, knihy, obaly a typografiu grafický dizajn; úžitkové predmety vznikli v ateliéri priemyselného dizajnu a do prameňov ľudovej slovesnosti načreli v grafickom a priestorovom dizajne. 

kde: Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava

kedy: iba počas pracovných dní - 13.00 - 18.00

2x hudobná fotografia

anton Corbijn: Favourite Darkness

Ústredným cieľom výstavy je poukázať na prepojenie medzi Corbijnovou fotografickou a filmovou tvorbou a dejinami umenia – čo môže tiež vysvetľovať, prečo sa jeho diela často javia verejnosti známe a prístupné. Corbijnov vizuálny jazyk je vždy redukovaný a oddaný jednoduchým, archaickým formám a ukazuje sa, že je silne ovplyvnený kresťanskou ikonografiou. Umelci, ktorí pózujú pred Corbijnovým fotoaparátom, pôsobia autenticky; umelec to často dosahuje umiestnením svojich protagonistov do nezvyčajných prostredí. Corbijn, ktorý zdôrazňuje, že „s fotoaparátom chcel byť blízko tvorivých ľudí“, má vo svojej umeleckej práci veľmi jedinečný, rozpoznateľný tón. Melancholické, temné obrazy otvárajú pohľad za masku celebrít a zachytávajú to podstatné – ľudí a ich krehkosť a pominuteľnosť. Jednotlivé sály sú tematicky vymedzené,  samostatnú miestnosť má Depeche Mode.

Prečítajte si na plan.art o tvorbe Antona Corbijna (nielen) jeho vlastnými slovami.

kde: Kunstforum, Freyung 8, Viedeň

kedy: denne - 10.00 - 19.00, v piatok do 21:00 

Joy Division objektívom Antona Corbijna
Joy Division objektívom Antona Corbijna

dennis Morris: Music + Life

Výstava ponúka celú zbierku fotografií zachytávajúcich mladosť fotografa v Londýne a zároveň oslavuje jeho ikonické portréty Boba Marleyho a Sex Pistols. Prezentuje intímny vzťah, ktorý si Dennis Morris vytvoril s legendami, ktoré fotografoval. Morris, viac ako len pozorovateľ, zachytil na svojich snímkach dôveru a intenzitu, ktorú zdieľal s Bobom Marleym na pódiu aj mimo neho, podvratnú energiu Sex Pistols, začiatky Stone Roses a Oasis, aj eklektickú a rebelantskú Marianne Faithfull. Všestranný a multitalentovaný Dennis Morris tiež formoval vizuálnu identitu týchto umelcov, urobil z nich ikony a znovu objavil spôsob, akým sa hudba predáva. Spojením svojej vášne pre fotografovanie a hudbu ponúka Morris jedinečný pohľad na priesečník kultúr, kde sú reggae a punk synonymom rebelantskej mladosti.

Týmto spôsobom Music + Life vyzdvihuje jeho schopnosť pretaviť spoločenské zmeny postkoloniálneho Anglicka do obrazov, ako aj jeho prínos pre hudobnú kontrakultúru.

kde: Maison Européenne de la. Photographie, 5/7 rue de Fourcy, Paríž

kedy: streda a piatok - 11.00 – 20.00,  štvrtok 11.00 – 22.00, víkend 10.00 – 20.00 

Sex Pistols objektívom Dennisa Morrisa
Sex Pistols objektívom Dennisa Morrisa

„Privátne svedomie je poslednou a jedinou ochranou civilizovaného sveta.“

za divadlom :

uhol_92: Ponížení a krvilační

Uhol_92 majú hneď dve inscenácie v súťažnej desiatke  Novej drámy, s ktorými sa na festivale aj budú prezentovať. V sobotu si zájdite na ich staršiu inscenáciu - modernú činohru a hudobný live-act s ocenením Dosky 2022 za najlepšiu réžiu a kostýmy. Inscenácia odkazuje na román Svedomie proti násiliu od Stefana Zweiga a na tie chvíle, kedy chce človek vykričať svoje najtemnejšie myšlienky. Ponížení a krvilační približujú večný mechanizmus moci. Prečo stále podliehame samozvaným spasiteľom? A dokážeme sa im vzoprieť, keď pochopíme ich pravú podstatu?

kde:  A4 - priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2, Bratislava

kedy: 15. 2. o 20.00

Ak si inscenáciu nemôžete prísť pozrieť, je dostupná aj na platforme Dramox. 

štúdio tanca Banská Bystrica: Punk Pajama Party (Dramox)

Spätný pohľad na kontroverznú a nepochopenú subkultúru PUNKu revitalizujúci jej odkaz, gániaci mladému človeku dneška priamo do očí. Drzé a živelné dielo plné hlasnej muziky, potu a špinavej estetiky – zasadených do prekvapivých kontextov. Zrážka hudby a tanca so spoločným menovateľom rebelantstva svojou prirodzenosťou búra hranice medzi vysokým a nízkym umením. Z ich trosiek následne tvorcovia plácajú intenzívny zážitok, ktorý smerujú hlboko do vnútra každého jedného z nás… 

yuri Korec: Pulz Prešporka

Pozrite si online multimediálnu site-specific tanečnú performanciu, ktorá sa odohrala naživo počas 28. ročníka Bratislavy v pohybe, v autentickej scenérii architektúry Primaciálneho paláca. Pulzujúca farebná performancia pripomína multikultúrnu históriu mesta, ktoré vyrástlo na mnohonárodnostnom dialógu. Zrkadlí jeho súčasnosť a sníva o budúcnosti, ktorá oslavuje pestrosť a rôznorodosť. Koncept a choreografia: Yuri Korec 

„Po celoživotnom sledovaní vojny vidím vojnu ako endemickú ľudskú chorobu a vlády sú jej prenášačmi.“

do kina:

Dajte si v sobotu filmový maratón v bratislavskom kine Nostalgia:

o 18.00 je na programe dokument Caravaggio - Duša a krv

Život barokového búrliváka Michelangela Merisiho, majstra svetla a temnoty, ktorý si podmanil umelecký svet pod menom Caravaggio, má všetky charakteristiky pútavého príbehu. Nechýba v ňom vražda, vypäté emócie ani nesmierna krása. Dostal meno vynikajúceho florentínskeho umelca a jedného z archanjelov. Jeho talent mu predurčil úspech, večný súboj s vnútornými démonmi mu však nedovolil si ho užívať príliš dlho. Jeho cesta z Milána na Maltu nie je výpoveďou len o štyridsiatke obrazov, ale tiež o Caravaggiovom ustavičnom hľadaní slobody a seba samého vo svojej tvorbe. Intenzívny dokumentárny film prináša jedinečnú možnosť preskúmať zblízka zvodnú krásu Carravagiových slávnych obrazov rovnako ako nahliadnuť medzi svetlo a temnotu jeho vnútorného sveta. Jeho prelomový surový realizmus bol šokujúcim odklonom od kultivovaného manierizmu. Dokonalá obrazová kvalita ponúka príležitosť oceniť jeho typické kontrastné línie a poznať v obličajoch jeho biblických postáv známe tváre ľahkých žien a žobrákov. 

a o 20.00 sa premieta klasika Noc na Zemi

Film Jima Jarmuscha pozostáva z piatich komediálnych príbehov, ktoré sa odohrávajú paralelne na rôznych kontinentoch a v rôznych časových zónach i jazykoch, počas jednej noci v piatich rôznych mestách na zemeguli (Los Angeles, New York, Paríž, Rím, Helsinki). Každý príbeh je nakrútený iným štýlom snažiaci sa priblížiť k naturelu súvisiacich národných kinematografii. Tematickým prepojením sa tu stávajú postavy taxikárov a ich zážitky z nočnej služby. Film je vhodný pre osoby staršie ako 15 rokov. 

...a možno ešte stihnete - o 14.00 sa začína film, ktorý sme vám už odporúčali - Brutalista

„Dachau bolo mojím celoživotným bodom, odkiaľ niet návratu. Medzi okamihom, keď som prešiel bránou väznice s neslávne známym mottom „Arbeit Macht Frei“, a keď som odišiel na konci dňa, ktorý nemal obyčajnú škálu hodín, zmenil som sa a zmenilo sa aj to, ako som sa pozeral na ľudské podmienky, svet, v ktorom žijeme... Roky vojny ma naučili veľa, ale vojna nebola nič ako Dachau. V porovnaní s Dachau bola vojna čistá.“ 

online:

hemingway a Gellhornová (MAX)

Nie príliš vydarený film Philipa Kaufmana, no jediný o Marthte Gellhorn) rozpráva o vášnivom milostnom romániku a následnom búrlivom manželstve Ernesta Hemingwaya a vojnovej korešpondentky. Príbeh sleduje spisovateľov cez sedem krajín v období Španielskej občianskej vojny. Príbeh zároveň na pozadí ukazuje niektoré z veľkých konfliktov vtedajšej doby. 

robert Capa In Love and War

Maďarský vojnový fotograf Robert Capa sa s Marthou Gellhorn stretol počas španielskej občianskej vojny (z ktorej pochádza aj jedna z jeho najslávnejších fotografií), a podobne ako ona, putoval za vojnovými konfliktami po celom svete prinášajúc  z nich jedinečné svedectvo.  Online si môžete pozrieť obsiahly dokumentárny film, ktorý približuje život i dielo jedného z najvýznamnejších vojnových fotografov Roberta Capu. 

dežo Hoffmann - Fotograf Beatles (DAFilms)

Španielska občianska vojna pritiahla mnoho idealistov a umelcov, ktorí chceli upozorniť na nebezpečenstvo nastupujúceho fašizmu. Medzi nimi sa ocitol aj Dežo Hoffmann. Či sa tam stretol s Hemingwayom, Capom či Marthou Gellhorn nie je dôležité, ale je dôležité, pripomínať si jeho neuveriteľný životný príbeh a pozíciu v dejinách hudobnej fotografie.

„Som spisovateľkou už viac ako 40 rokov. Bola som spisovateľkou predtým, ako som ho spoznala, a bola som spisovateľkou, keď som ho opustila. Prečo by som mala byť iba poznámkou pod čiarou k životu niekoho iného?“ (reakcia na neustále sa opakujúce sa otázky o živote s Ernestom Hemingwayom)

na počúvanie: 

peter Gabriel

Peter Gabriel oslávil v tomto týždni (13. 2.) 75-te narodeniny tak sa ponorte do svojich domácich hudobných archívov a pustite si tohto skvelého hudobníka s nezameniteľným hlasom. Rocková hviezda z Genesis, neskôr nových hudobných technológií či neúnavný propagátor world music. Po odchode z Genesis („Niektoré koncerty na mňa pôsobili nesmierne depresívne a odchádzal som z nich so slzami v očiach. Nechcem byť už súčasťou žiadnej skupiny a ani neustále cestovať,  ničí ma to. Teraz môžem v kľude pracovať na piesňach, ktoré by v skupine neprešli.“) plánov komponovať pre iných hudobníkov, no už v roku 1977 prišiel so svojim prvým sólovým albumom. my vyberáme skladby z jeho, zatiaľ, posledného dvojalbumu i/o, ktorým doslova uhranul tak fanúšikov, ako aj kritikov. 

anoushka Shankar

Peter Gabriel založil v roku 1980  medzinárodný umelecký festival WOMAD - World of Music, Arts and Dance, ktorý je oslavou množstva foriem hudby, umenia a tanca naprieč celým svetom. A tak na ňom nemohla chýbať ani slávna sitáristka Anoushka Shankar, ktorá tento rok zahrá na festivale Pohoda. Britská hudobníčka s indickými koreňmi študovala hru na sitár a indickú klasickú hudbu od svojich deviatich rokov pod intenzívnym vedením svojho otca, Raviho Shankara, svetoznámeho indického sitáristu. Práve on jej odovzdal nielen hudobnú tradíciu, ktorá sa odovzdávala z generácie na generáciu, no najmä slobodu v improvizácii, čím sa on sám preslávil po celom svete. Výnimočná hudobníčka a skladateľka rada stiera hranice medzi žánrami. Od world music a elektroniky k jazzu a neo-klasickej hudbe, Anoushkina záľuba v experimentovaní a v kolaborácii s umelkyňami a umelcami naprieč žánrovým spektrom ju priviedla k spolupráci s mnohými, vrátane Herbieho Hancocka, Patti Smith, Stinga, Nilsa Frahma, M.I.A, či nevlastnej sestry Norah Jones. S Norah nahrala niekoľko skladieb aj do osobného albumu Traces of you venovanému ich zosnulému otcovi. Album bol v roku 2014 nominovaný na Grammy v kategórii Najlepší World Music Album. 

Tento rok oslavuje tridsať rokov na hudobnej scéne, a to aj vydaním poslednej kapitoly trilógie minialbumov Chapter I: Forever, For Now (2023), Chapter II: How Dark it Is Before Dawn (2024) a Chapter III: We Return To Light (marec 2025). Za druhú získala nedávno svoju jedenástu nomináciu na Grammy a ukážky z tej poslednej budeme počuť aj na Pohode 2025. 

„Stará žena so šálom okolo ramien drží za ruku vydeseného malého chlapčeka a beží po námestí, keď dopadne ďalší granát. Malý kúsok skrútenej ocele, rozžeravený a veľmi ostrý, vyletí z granátu a zasiahne chlapčeka do krku. Stará žena tam stojí, drží mŕtve dieťa za ruku a hlúpo sa na neho pozerá. Nehovorí nič...“ (z článku pre Colliers o španielskej občianskej vojne)

na čítanie:

martha Gellhorn: Päť výletov do pekla

Martha Gellhorn počas svojej novinárskej kariéry nechýbala pri žiadnom veľkom konflikte 20. storočia. Písala o španielskej občianskej vojne, vylodení v Normandii, ako prvá informovala o oslobodení koncentračného tábora Dachau. Nevynechala ani Vietnam, vojny na Blízkom východe či konflikty v Strednej Amerike. V spomienkach sa vracia k najlepším zo svojich najhorších ciest, ktoré aj po rokoch zaujmú vykreslením situácií, miest či charakterov. S ironickým nadhľadom a svojským zmyslom pre spravodlivosť nás pozýva do Moskvy medzi sovietskych disidentov, nedávno dekolonizovanej Afriky, vojnového Karibiku, ale aj na návštevu Čankajšekovej Číny. 

anton Corbijn 1-2-3-4 

Z množstva publikácií mapujúcich tvorbu Antona Corbijna vyberáme výpravnú knihu z roku 2015, ktorá vzdáva poctu Corbijnovej posadnutosti hudobným svetom a mapuje viac ako tri desaťročia jeho tvorby, sú v nej stovky kreatívnych, nekonvenčných snímok, mnohé z portrétov v knihe dopĺňajú vyjadrenia hudobníkov i samotného fotografa, o jeho špecifickom štýle a prístupe. Sú tu zahrnuté aj doteraz nezverejnené fotografie zosnulého Joea Cockera a skupiny Depeche Mode, ktorí ho považujú za čestného člena. Prekvapivo, a dosť nepochopiteľne, v množstve fotografií nie je ani jediná fotografia Joy Division či Iana Curtisa, kapely, ktorá stála na začiatku jeho kariéry fotografa, kvôli nim sa presťahoval z Holandska do Londýna a aby mohol nakrútiť film o Curtisovi predal napokon  svoj dom. 

mellisa Harrison: Koudelka: Next

Životopisná kniha sa zaoberá životnou cestou aj pozoruhodnou šírkou fotografických záujmov Josefa Koudelku (*1938), dnes jedného z najuznávanejších svetových fotografov. Jeho prácu sleduje od raných fotografií venovaných divadlu, cez cyklus Cigáni, legendárnu reportáž Invázie 68, až po osamelosť človeka v exile, devastujúci vplyv človeka na krajinu a fotografie desiatok starovekých pamiatok v oblasti Stredomoria v cykle Ruins. Kniha vznikla na základe stoviek hodín rozhovorov s Josefom Koudelkom počas necelých desiatich rokov, aj rozhovorov s jeho priateľmi, rodinnými príslušníkmi a spolupracovníkmi z celého sveta. Je neobyčajne čítavým životopisom, ktorý umožňuje lepšie pochopiť osobnosť fotografa známeho svojou uzavretosťou. Autorke sa podarilo jedinečným spôsobom zachytiť históriu Koudelkovho života a práce. Kniha, preložená z pôvodného amerického vydania, je ilustrovaná 281 fotografiami, vrátane mnohých civilných fotografií z Koudelkovho života, ako aj kľúčových ukážok z jeho diela od päťdesiatych rokov do súčasnosti. Josef Koudelka text českého prekladu knihy starostlivo autorizoval. 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite