Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prežívanie krásy: Rok Filu

.peter Zajac .kultúra .téma

Dňa 29. januára 2025 sa skončil rok Draka a začal sa rok dreveného Hada. 6. februára 2025 sa v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch začala výstava Rudolfa Filu PREMENY MAĽBY / Diela zo súkromných zbierok. A s ňou aj rok Filu.

Prežívanie krásy: Rok Filu
KATALIN MADARÁSZ DÉCSI Rudolf Fila: Gorgonská tvár (Pocta Caravaggiovi), 1977. Súkromná zbierka.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
1x

had je často vnímaný ako symbol múdrosti, trpezlivosti a tajomstva. Predstavuje bytosť, ktorá fascinuje a zároveň vzbudzuje rešpekt. V čínskom horoskope patrí Had medzi intuitívne a premýšľajúce znamenia. Ľudia narodení v tomto znamení bývajú bystrí, strategickí a neraz veľmi charizmatickí, no môžu byť aj rezervovaní a ťažšie čitateľní. Aký bude rok Filu? Nevieme, ale celkom iste bude v protipohybe k marciálnemu roku 2025 a múzy v ňom nebudú mlčať. 

Rok Filu otvorila v Galérii umenia Ernesta Zmetáka jeho prvá tohtoročná výstava Premeny maľby (kurátori Daniela Čarná a Vlado Kordoš). Druhou bude výstava knižnej tvorby a ilustrácií v Českom centre v Bratislave (kurátor Marián Reisel), treťou výstava fotografie ako média v Stredoeurópskom dome fotografie (kurátor Vít Fila). Obe otvoria 16. apríla. Štvrtú výstavu, ktorej kurátormi budú Vlado Kordoš a Ján Šuba, otvoria 7. mája v Pálffyho paláci na Zámockej. 

K roku Filu bude patriť aj vydanie knihy Filových premalieb Múzeum podľa Rudolfa Filu, ktorú vydáva Peter Piovarcsy z Galérie 19. Dá sa to povedať aj tak, že rok Filu bude prebiehať od premien maľby po premaľby.  

balkánska metropola

Rudolf Fila sa narodil v roku 1932 v moravskej Příbrami. Tam chodil do školy štyri roky, potom na meštianku do Zastávky, na gymnázium už chodil do Brna, kde sa stretol so svojím učiteľom Bohdanom Lacinom. Po skončení gymnázia nezamieril do Prahy, ale do Bratislavy, ktorú doma obdivovali ako balkánsku metropolu. Na škole sa zoznámil s Dorotou Weiszovou, neskoršou pani Filovou, ale ona určite nebola nijaká neviditeľná pani Colombová – chodievali do Fajky, do Kotvy, k „fašistom“, čiže Protifašistickým bojovníkom, na konce mesta, lebo v Bratislave boli vtedy len konce mesta, ako sú v ňom dnes slepé uličky.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite