Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Baťovská budova 61 má budúcnosť – kúpilo ju občianske združenie Fabrika umenia

.redakcia .kultúra

Po rokoch úsilia, rokovaní, úspešnej verejnej zbierke, a veľkej dávke trpezlivosti sa občianskemu združeniu Fabrika umenia podarilo dosiahnuť historický míľnik – odkúpenie budovy č. 61 v bývalom baťovskom továrenskom areáli.

Baťovská budova 61 má budúcnosť – kúpilo ju občianske združenie Fabrika umenia
fabrika umenia

jeden z najstarších a architektonicky najvýznamnejších objektov tak po desaťročiach opäť ožíva a smeruje k novému poslaniu – stať sa kultúrno-komunitným centrom pre Partizánske a jeho obyvateľov.  

„Je to veľký moment pre nás všetkých – pre tím Fabriky umenia, pre komunitu, pre každého, kto prispel a podporil myšlienku záchrany budovy. Budova 61 je už naša a teraz sa môžeme s plnou silou pustiť do jej obnovy,“ hovorí Katarína Janíčková, predsedníčka Fabriky umenia. 

fabrika umenia

Tento úspech prichádza symbolicky práve v čase, keď Fabrika umenia oslavuje 10 rokov od svojho založenia. Za dekádu pôsobenia v Partizánskom sa jej podarilo vybudovať silnú kultúrnu platformu, vytvoriť sieť spoluprác, formovať povedomie o architektonickom dedičstve mesta a prinášať kvalitné umelecké a komunitné formáty do verejného priestoru. Záchrana budovy 61 tak nie je len investíciou do budúcnosti, ale aj oslavou vytrvalosti a práce, ktorá za ňou stojí.

kultúra v srdci továrne

Budova 61 s rozlohou viac ako 8000 m² je najstaršou päť podlažnou budovou baťovského továrenského areálu. Jej historická hodnota, spojená s príbehom Baťu a založením mesta Partizánske, je výnimočná. Vďaka architektonickým štúdiám ateliéru 2021 je už dnes jasné, že priestory sú multifunkčné a budú môcť slúžiť ako coworking, ateliéry, kancelárie, ale aj ako priestor pre komunitné a umelecké aktivity, diskusie či workshopy. 

Obnova budovy bude prebiehať postupne a jej financovanie bude kombináciou grantov, verejnej podpory aj partnerských spoluprác. Prvým krokom bude čistenie budovy, zasklenie poškodených okien a oprava poškodeného stĺpu, ktorého výmena bola jednou z priorít už počas prebiehajúcej zbierky.

spoločný projekt pre celé mesto

Na odkúpenie budovy prispelo viac ako 1000 ľudí z celého Slovenska. Projekt si získal srdcia mnohých vďaka svojmu komunitnému rozmeru – ľudia neinvestovali len do budovy, ale do budúcnosti svojho mesta.

„Táto budova je symbolom priemyselného dedičstva, ktoré sa teraz môže premeniť na kultúrne srdce Partizánskeho. Nie je to len o múroch – je to o ľuďoch, ktorí do toho dali energiu, vieru a čas,“ dodávajú zástupcovia združenia. 

fabrika umenia

Premenu budovy je naďalej možné finančne podporiť prostredníctvom stránky fabrikaumenia.darujme.sk/fabrika61. Verejnosť môže prispieť jednorazovo, no občianske združenie Fabrika umenia zároveň hľadá pravidelných darcov a darkyne, ktorí by sa chceli stať stabilnou súčasťou tohto dlhodobého úsilia. Pravidelné mesačné príspevky pomáhajú zabezpečiť plynulý rozvoj projektu a prispievajú k vytváraniu kultúrneho priestoru, ktorý má ambíciu meniť mesto aj región.

čo bude ďalej?

Fabrika umenia pokračuje v príprave projektovej dokumentácie, v budovaní partnerstiev a v zapájaní komunity do ďalších krokov. V nasledujúcich mesiacoch plánuje zverejniť harmonogram rekonštrukčných prác a predstaviť verejnosti konkrétne vízie pre budúci chod kultúrno-komunitného centra. Partizánske tak znovu objavuje svoje baťovské korene – nie ako spomienku, ale ako impulz pre súčasnosť a budúcnosť. Budova 61 sa stáva majákom zmien, miestom stretnutí, tvorby, dialógu a rastu. 

fabrika umenia je kultúrno-komunitná platforma, ktorá v Partizánskom rozvíja umenie a kultúru. V projektoch hľadá fúziu medzi kvalitnou umeleckou produkciou a oslovovaním komunity s dôrazom na jej budovanie a rast. Pre Fabriku umenia je dôležité prinášanie nových kultúrnych formátov, rovnako ako aj budovanie povedomia o hodnotách architektúry mesta. Organizuje kultúrne podujatia pre verejnosť, pamiatkové sprevádzania, diskusie, vytvorila sprievodcu po architektúre v tlačenej aj webovej podobe, je iniciátorom turisticko-informačnej kancelárie Baťa point. Poslaním Fabriky umenia je budovať kultúrno-komunitný priestor v Partizánskom, ktorý podnieti a prispeje k rastu kultúry, mesta, regiónu, ale hlavne človeka ako takého.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite