Je tu RECORD STORE DAY, medzinárodný sviatok nezávislých kamenných
hudobných obchodov, ktorý sa od prvého RSD v roku 2008 rozšíril po celom svete ako oslava jedinečnej kultúry obchodu s platňami. Pre Record Store Day sa navyše vyrábajú špeciálne vinylové a CD vydania výhradne pre daný deň. Zájdite si teda v sobotu do svojho obľúbeného obchodu (každý naozaj hudobný fanúšik má aspoň jeden v každom meste!, ten na obrázku je v Paríži a bola to láska na prvé “cinknutie zvončeka nad dverami”). A hudba znie naprieč celým víkendovým to do listom.
do galérie:
zlatá éra československého filmového plagátu 1960 – 1989: Milan Grygar
V Kine Lumière – kine Slovenského filmového ústavu aktuálne môžete vidieť prvú z výstav cyklu nazvaného Zlatá éra československého filmového plagátu 1960 – 1989, ktorý postupne predstaví štyroch zásadných tvorcov československej plagátovej školy - Milana Grygara, Zdeňka Zieglera, Karla Vacu a Josefa Vyleťala. Pre Kino Lumière ju pripravil Pavel Rajčan, kurátor pražskej zbierky plagátov Terryho ponožky a zároveň zakladateľ najväčšej zbierky filmových plagátov v Česku, s ktorým sme sa rozprávali o škole československého filmového plagátu, jeho špecifikách, tendenciách, autoroch, ale aj o statuse filmového plagátu dnes.
https://www.plan.art/plan/vis-arch-dsg-plan/ceskos...
Aktuálne sú v priestoroch Kina Lumière vystavené plagáty Milana Grygara.
pavel Reisenauer
Pavel Reisenauer je známy najmä ako autor nezameniteľných titulných strán a ilustrácií týždenníka Respekt. Spolupráca s tlačenými médiami bola však len tou najviditeľnejšou časťou jeho tvorby, za ktorou sa skrývalo oveľa širšie spektrum jeho menej známych alebo úplne neznámych výtvarných prejavov – obrazy, voľné kresby, ilustrácie, komiksy a fotografie. Tie však neboli na rozdiel od týždenne vydávaných tlačovín takmer nikdy zverejnené. Zámerom výstavy je upozorniť popri ikonických obálkach aj na tieto neznáme polohy Reisenauerovej tvorby a ponúknuť ucelenejší pohľad na to, čím sa vo svojej výtvarnej činnosti zaoberal. Na základe toho potom zistiť, aký bol vzťah medzi Reisenauerovými „užitými“ prácami pre periodiká a jeho ďalšími prácami, najmä maľbou. Kurátori: Alena Pomajzlová, Petr Bielický
kde: Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha
kedy: po - ne: 10.00 - 18.00

record Store Day tip: Anton Corbijn: Favourite Darkness
Cieľom výstavy je poukázať na prepojenie medzi Corbijnovou fotografickou a filmovou tvorbou a dejinami umenia – čo môže vysvetľovať, prečo sa jeho diela často javia verejnosti známe a prístupné. Corbijnov vizuálny jazyk je vždy redukovaný a oddaný jednoduchým, archaickým formám a ukazuje sa, že je silne ovplyvnený kresťanskou ikonografiou. Umelci, ktorí pózujú pred Corbijnovým fotoaparátom, pôsobia autenticky; umelec to často dosahuje umiestnením svojich protagonistov do nezvyčajných prostredí. Corbijn, ktorý zdôrazňuje, že „s fotoaparátom chcel byť blízko tvorivých ľudí“, má vo svojej umeleckej práci veľmi jedinečný, rozpoznateľný tón. Melancholické, temné obrazy otvárajú pohľad za masku celebrít a zachytávajú to podstatné – ľudí a ich krehkosť a pominuteľnosť. Jednotlivé sály sú tematicky vymedzené, samostatnú miestnosť má Depeche Mode.
Prečítajte si na plan.art o tvorbe Antona Corbijna (nielen) jeho vlastnými slovami:
https://www.plan.art/plan/vis-arch-dsg-plan/zrno-a...
kde: Kunstforum, Freyung 8, Viedeň
kedy: denne: 10.00 – 19.00, v piatok do 21:00

do divadla:
nosorožec
Ionescova najpolitickejšia hra v réžii Júlie Rázusovej vracia na domáce javiská absurdnú drámu. V neidentifikovateľnom mestečku sa normálni alebo slušní ľudia začnú postupne meniť na nosorožce. Tie sa húfne preháňajú ulicami mesta, hlasne spievajú a občas aj demolujú okolie. Hra otvára aj úvahu o tom, kto je ochotný absolvovať premenu a nájsť svoje miesto v bezpečí stáda a kto by radšej ešte ostal človekom. Môže malý záchvev lásky, zmysel života či práca zastaviť takúto premenu? Alebo je cesta k opusteniu ľudskosti už nevyhnutná? Metaforický obraz totalitnej spoločnosti sa stáva opätovne varovaním pred tým, s akou ľahkosťou dokáže spoločnosť opustiť svoje hodnoty a princípy.
kde: Činohra SND
kedy: 12., 13., 15. 4. o 19.00

alea iacta
"Alea iacta est“ je latinský výraz a znamená „kocky sú hodené“. Bolo častým označením akcie, keď ju už nešlo vrátiť späť. Podľa Suetonia vyslovil túto vetu Julius Caesar 10. januára 49 pred Kr., keď viedol svoju armádu cez rieku Rubikon v severnom Taliansku. Réžia: Blaho Uhlár
kde: Divadlo STOKA
kedy: 13. 4. o 19.00

record Store Day tip: Kabaret (The best of GUnaGU 1985-2025)
Pri 40. výročí vzniku divadla pripravilo GUnaGU „kabaretný“ program z fragmentov svojich najúspešnejších hier, kde sú texty nielen komické, plné absurdného, čierneho humoru, ale aj vážnych momentov, ktoré reflektujú históriu divadla, ale aj ostatné desaťročia Slovenska. Výber piesní, ktoré zazneli na javisku divadla počas štyroch dekád elektronicky remixuje skladateľ Slavo Solovic, vizuálnu stránku a videoart predstavenia s pomocou AI vytvoril Juraj Demovič. „Kabaretom“ sprevádza zakladateľ divadla a jeho umelecký šéf Viliam Klimáček.
kde: Divadlo GUnaGU
kedy: 12. (premiéra) a 13. 4. o 19.30

do kina:
svet medzi nami
Marie je fotografka. Pochádza z Mikulova. Žije v New Yorku. Film je obrazom nezvyčajného vzťahu a silného umeleckého partnerstva medzi fotografkou Mariou Tomanovou a historikom umenia Thomasom Beachdalom. Zároveň je film Marie Dvořákovej obrazom amerického „sna“ a americkej reality na príklade mladej Stredoeurópanky, ktorá sa rozhodla opustiť rodné mesto, zmeniť svoj odbor i vzhľad a preraziť v extrémne konkurenčnom prostredí newyorskej fotografickej scény.
*Aktuálne môžete v Pražákovom paláci v Brne vidieť aj výstavu fotografií Marie Tomanovej - Kate, for You. Marie tiež spolupracuje s divadlom Husa na provázku, vďaka jej fotkám sú plagáty divadla neprehliadnuteľné.
za oponou veľhôr
Dokumentárny film režisérky Hany Pinkavovej o horolezkyni, humanitárnej misionárke, spisovateľke a matematičke Dine Štěrbovej. Nikdy sa nevzdávať, nestrácať nádej, skúšať svoje limity - to je krédo Diny Štěrbovej, ktorá ako prvá žena na svete zdolala v roku 1984 himalájsku osemtisícovku Cho Oyu. V tom čase boli ženy s cepínmi a skobami na osemtisícovkách raritou. Na najvyššie vrcholy sa prebojovala počas normalizácie. Neexistovala žiadna podpora zo strany horolezeckého zväzu, muži nebrali ženy na expedície. Zarábala si búraním komínov a šitím spacích vakov. Osemdesiatjedenročnú horolezkyňu budeme sprevádzať aj na jej rozlúčke s horami a na jej humanitárnej misii v Pakistane.
record Store Day tip: Bob Dylan: Úplne neznámy
Dylan? Dylan. Film nakrútený na základe knihy z roku 2015 Dylan Goes Electric! zobrazuje Dylana od jeho vstupu do folkovej newyorskej komunity, prvých úspechov až po legendárne vystúpenie na folkovom festivale v Newporte v roku 1965. Kritici chvália najmä výkon Timothéeho Chalameta a skvele zachytenú atmosféru New Yorku, inak film ide mainstreamovou cestou.
Record Store Day tipy z gauča:
high Fidelity (Disney+)
Román Nicka Hornbyho z roku 1995 sa najskôr dočkal filmového spracovania v réžii Stephena Frearsa (s českým názvom Všetky moje lásky, v slovenskom uvedení nepochopiteľne a nepochopene nazvaný Sex, dievčatá, čokoľvek). Dvadsať rokov po uvedení filmu sa High Fidelity vrátil v podobe televízneho seriálu. Postava Roba - majiteľa obchodu s vinylmi - zostala, ale Rob je tentoraz ženská hrdinka, dej sa z Londýna presunul do New Yorku, nechýbajú odkazy na rôzne kauzy v hudobnom priemysle, ktoré sú v obchode predmetom sporov, ani irónia. A veľa veľa veľa hudby, legendárne príbehy z dejín rocku, i skvelá epizóda, ktorá sa do filmu nedostala - o žene mstiacej sa nevernému manželovi skrz jeho dokonalú zbierku vinylov, a ktorej pointou (ako aj v ostatných epizódach) je dokonalá demonštrácia lásky k hudbe.
piráti na vlnách (DVD)
...a toto absolútne pohladenie po duši aj ušiach. Pocta hudbe a rádiu. Film vychádza zo skutočných príbehov pirátskych rádií, ktoré v 60. rokoch hrali rockovú hudbu. Aby unikli zrušeniu vysielali často práve z lodí. Vo filme použili tvorcovia aj originálne veci z týchto pirátskych rádií - mikrofóny, mixpulty, inventár. "I know it's only rock 'n' roll, but I like it!”
squaring the Circle. The Story of Hipgnosis (blu ray)
Od fotografa, režiséra Antona Corbijna by sme mohli vybrať okrem filmu Control všetky dokumentárne filmy, ktoré nakrútil, pretože sa týkajú hudby. Zatiaľ posledný, Squaring the Circle (Kvadratúra kruhu), je fascinujúcim pohľadom do histórie rocku. Ako inak cez fotografie, resp. dizajn. Aj človek, ktorý nikdy nepočul o Pink Floyd pozná obal ich albumu The Dark Side of the Moon - sklenený hranol rozptyľujúci biele svetlo do farieb spektra. Corbijn vo filme mapuje príbeh Storma Thorgersona a Aubreyho „Po“ Powella, kreatívnych géniov stojacich za štúdiom Hipgnosis, ktoré vytvorilo ikonické obaly albumov kapiel Pink Floyd, Led Zeppelin a mnohých ďalších. Obal albumu ako konceptuálne umenie. Film obsahuje úplne nové rozhovory s Davidom Gilmourom a Nickom Masonom z Pink Floyd, Jimmym Pageom a Robertom Plantom z Led Zeppelin, Paulom McCartneym, Petrom Gabrielom, Noelom Gallagherom a mnohými ďalšími. Corbijn tu navyše doviedol do dokonalosti spojenie obrazu a hudby.
...a keď sme pri hudobnej fotografii poďme na začiatok, teda von z ateliérov!
dežo Hoffmann - Fotograf Beatles (DAFilms)
Príbeh Beatles poznajú všetci, príbeh Deža Hoffmanna málokto. Osud to však zariadil tak, že ich životné cesty sa pretli v najpríhodnejšom čase. Urobil viac záberov Beatles ako ktokoľvek iný, zaznamenal všetky významné udalosti ich oslnivej kariéry. A nielen ich. Z jeho snímok slávnych hviezd šoubiznisu sa stali ikonické obrazy plné života, spontánnosti a pohybu. A hoci vytvoril jeden z najfascinujúcejších archívov svetovej pop scény, málokto tušil, že za jeho jedinečným fotografickým rukopisom stojí dlhoročná skúsenosť z práce vojnového kameramana, kde pomalosť a váhavosť nemali miesto, pretože za každú chybu sa draho platilo. Dokument režiséra Patrika Lančariča rozpráva ale aj oveľa zaujímavejší príbeh, ktorý je kľúčom k pochopeniu “muža, ktorý fotil Beatles”.
momentky (DAFilms)
Dežov životný osud je fascinujúcim príbehom o rýchlej sláve na začiatku kariéry; období búrlivého bohémskeho života v normalizačných rokoch, kedy jeho hudobné snaženia neboli vždy pochopené a postupne si hľadal čoraz hlbší a civilnejší výraz; až po posledné obdobie života poznačené rakovinou a až filozofickým rozmerom jeho tvorby. Žiť s ním a vedľa neho bolo podľa výpovedí jeho súčasníkov dosť namáhavé, ale aj veľmi inšpiratívne.
Dokumentárna pocta hudobníkovi (a filmárovi) Ursinymu je vystavaná chronologicky a zobrazuje príbeh Dežovho života, ktorý je nezriedka aj príbehom doby, v ktorej žil a tvoril. Okrem hudobníkov a spolupracovníkov, vo filme vystupujú aj Dežove partnerky, príbuzní a blízki. Réžia: Peter Krištúfek
vinyl (DVD)
Veľkolepá jazda naprieč hudobnou brandžou v čase nástupu punku, diska a hip-hopu. Všetok ten hudobný cvrkot sledujeme cez príbeh šéfa hudobného vydavateľstva Richieho Finestru. Ten sa zo všetkých síl snaží zachrániť svoju nahrávaciu spoločnosť aj vlastnú dušu bez toho, aby musel ísť cez mŕtvoly. Velveti, Zeppelini, New York Dolls..a nemôže chýbať Hilly Kristal a jeho nový podnik CBGB. Očakávanej druhej série, ktorá by už mapovala rozkvet tejto scény sme sa nedočkali, nepomohli ani také mená na pozíciách tvorcov a producentov ako Mick Jagger a Martin Scorsese. Ale vraj je tu ambícia namiesto novej minisérie nakrútiť pokračovanie Vinylu v podobe filmu.
velvet Goldmine (DVD)
Film Toda Hynesa rovnako pripomína éru glam rocku, a začínajúcu éru newyorskej punkovej scény. V strede toho všetkého dvojica Iggy Pop a David Bowie. Famózne kino a boží soundtrack. Ako sa hovorí v úvode filmu - aj keď je to vymyslený príbeh, pustite si to nahlas!
Record Store Day tipy na počúvanie:
Zoznam špeciálnych vinylových a CD vydaní vyrábaných výhradne pre daný Record Store Day má osem hutných strán. A nájde sa tam kde čo naprieč všetkými žánrami aj hudobnou históriou. Tak napríklad:
- Omar Apollo, Trent Reznor and Atticus Ross - Te Maldigo (From "Queer") - 7" Vinyl
- Ry Cooder - Live At The Main Point 1972 - LP
- The Cure - The Head on the Door (Picture Disc) - LP Picture Disk
- The Dictators - D. F. F. D. - LP
- Peter Gabriel - OVO - LP
- David Bowie - Ready, Set, Go! (Live, Riverside Studios '03) – CD, 2xLP
- Johnny Marr - Look Out Live! – 2 LP
- John Lee Hooker - The Charcot Sessions - 3 LP
- The Killers & Bruce Springsteen - v - 12’’ EP
- The Mission - Neverland + Bonus Tracks - 2 LP
- Ramones - Loco Live - 2 LP
- Keith Richards & The X-Pensive Winos - Live 3.10.22 - 12’’ EP
- Stone Temple Pilots - Live In New Haven 1994 - 2 LP
- Pixies - Bossanova / Trompe Le Mode - Live From Europe 2023 - 2 LP
- Tom Waits - Get Behind the Mule (Spiritual) b/w Get Behind the Mule - 7" Vinyl
- The Doors - Strange Days 1967 – A Work In Progress - LP
- Eddie Vedder - Save It For Later / Room At The Top - 12’' Single
- ... a veľa veľa veľa ďalších

V Bratislave si môžete zájsť k Dr. Horákovi kde bude autogramiáda novo vydaných albumov Simile a Real Time od Fermaty, na ktorej sa stretne pôvodná zostava skupiny z rokov 1991-1995 - Griglák, Bartoň, Plánka a Hanzel. Autogramiáda sa začína o 11.00.

No a na záver sobotného Record Store Day si dajte koncert Jethro Tull, kapela prichádza do Bratislavy so svojím turné "The Seven Decades." Ian Anderson so spoluhráčmi tentoraz ponúkne výber skladieb, ktorých vznik siaha od 60. rokov až po súčasnosť. Sedem desaťročí hudobnej histórie. V Koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu o 19.00
A s, by sme mohli otvoriť aj ďalšiu tému týkajúcu sa vinylov - obaly albumov. Tak vyberáme skladbu z albumu Aqualung, ktorého cover patrí k tým najkrajším.
na čítanie:
3 x domáca klasika
hana Ponická: Lukavické zápisky
Lukavické zápisky mapujú osobný a spoločenský život Hany Ponickej počas roka 1977, v ktorom sa stala nepohodlnou autorkou nielen pre kritický príspevok na zjazde slovenských spisovateľov, ale aj pre podporu novovzniknutej Charty 77. Nové vydanie!

ivan Laučík: Prelet medzerami jazyka. Súkromné a tajné tlače vydavateľstva & (1965 – 1975)
Šestnásť súkromných a tajných tlačí Laučíkovho vydavateľstva &, ktoré vychádzali v rokoch 1965 až 1975. Okrem čistého, finálneho textu básní obsahuje kniha aj kompletný prepis tlačí s vyznačením dodatočných autorských zásahov, edičnú a technickú špecifikáciu tlačí a varianty ich textov, edičnú poznámku, ktorá sa usiluje rekonštruovať Laučíkov vydavateľský príbeh a obrazovú prílohu. Ozajstná raritka!

ján Buzzásy: Básne II
Ján Buzzásy oslávil v tomto týždni 90. narodeniny. Prečítajte si na plan.art texty Jána Gavuru a Simony Fochlerovej:
https://www.plan.art/plan/litera-plan/zachranny-pl...
https://www.plan.art/rubriky/kulturny-zber/plan-ci...

record Store Day tip: Filip Topol: Zubama po skle
Kniha je obsiahlym výberom z literárnej tvorby Filipa Topola. Predstavuje ju v jej príznačných tematických i štýlových polohách a sú v nej prozaické, básnické a piesňové texty, ktoré Topol písal od konca sedemdesiatych rokov do začiatku nového tisícročia. Texty sprevádza aj množstvo doteraz nepublikovaných fotografií, reprodukcií autorových výtvarných prác a ďalších archívnych prameňov, poukazujúcich k niektorým kontextom a otvárajúcim možné interpretácie. Kniha predovšetkým ponúka živý čitateľský zážitok a tým podnecuje k hlbšej reflexii. Názvy kapitol knihy – I. Připadá mi to děsný, II. Vylíčím událost románovou formou, III. Mám určitý představy, IV. To vše je pravda, tak jak jsem ji tehdy viděl, V. Chtěl bych tě nějak potěšit, VI. Jsi mocný ve své svobodě a osamělosti – rezonujú s podstatnými asociáciami, témami a motívmi, ktoré našli u Filipa Topola výraz na pôdoryse intenzívne prežívanej skutočnosti, ironickej (seba)reflexie i jedinečnej tvorivej citlivosti.

kim Gordon: Holka v kapele
Sonic Youth rozchod dvoch najdôležitejších členov neprežili. A potom vyšla kniha, v ktorej hudobníčka, spravidla skúpa na slovo, vysvetľuje, ako sa to celé prihodilo - ako kapela vznikla a ako zanikla, čo sa dialo pred jej založením a čo prišlo potom. Píše o svojom detstve na slnkom spálených predmestiach južnej Kalifornie, o dospievaní po boku duševne postihnutého brata, ktorý celú rodinu emočne vysával, o newyorskej umeleckej a hudobnej scéne osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Nie je to len portrét basistky a speváčky jednej známej kapely, ale sugestívne vykreslenie životného príbehu pozoruhodnej alternatívnej umelkyne. Dozviete sa, ktorí výtvarníci, hudobníci či spisovatelia boli pre Kim Gordon najväčšou inšpiráciou. A tiež sa tu samozrejme píše o tom, aké to je byť oným „dievčaťom v kapele“. Z jednotlivých epizód a čriepkov sa tak skladá hlboko osobný portrét ženy, z ktorej sa stala, tak trochu paradoxne, jedna z najväčších kultúrnych ikon jednej dôležitej generácie.

anton Corbijn: 1-2-3-4
Popri knihách venovaných jednej skupine/interpretovi*ke tu nájdete fotografie desiatok hudobníkov a kapiel. Vyšla pred šiestimi rokmi a Corbijn do nej vybral zábery, ktoré neboli dovtedy publikované v žiadnej knihe. Dejiny rockovej hudby od 70. rokov až po súčasnosť v hravej čierno-bielej kocke. The Rolling Stones, The Clash, Bowie, Cave, REM, U2, Nirvana, John Lee Hooker, Nine Inch Niles, Iggy Pop, Tom Waits, Einstürzende Neubauten, Pearl Jam, Nico, The Police, Johnny Rotten, Neil Young...a to je stále iba zlomok. “Vždy sa najviac bojím toho, že odfotím nápad a nie človeka, takže sa snažím byť dosť citlivý na to, akí sú ľudia.” Výrazná čierno-biela estetika pridáva jeho fotkám, podľa jeho slov, špinu života. “Obrázky neorezávam a vždy fotím z ruky. Tým vytváram akúsi nedokonalosť, čo pomáha zdôrazniť realitu.”

peter Uličný, Marián Varga: O cestách, ktoré nevedú do Ríma
Kam vlastne smerujú cesty Mariána Vargu? Titul knihy - interview je bilancovaním a zároveň prognózou - Marián Varga: O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Je dobré, ak sa niekto snaží ísť proti davu a jeho cesty nesmerujú tam, kam všetky ostatné. Ešte lepšie je nechať sa zlákať a aspoň chvíľu byť účastníkom jeho fantastických hudobno-magických premien reality.

... jedna z najlepších muzikantských autobiografií:
mark Lanegan: Zpívej pozpátku a plač
Mark Lanegan v nekompromisne napísanej autobiografii hovorí o svojej tvorbe a súčasne rozpráva veľký kus hudobnej histórie, ktorej bol súčasťou a ktorú sám vytváral. Príbeh rockovej hudby v Seattli v 90. rokoch vo všetkých jeho podobách. Hudba, celoživotný boj s depresiami a závislosťou. “Vždycky mě silně fascinovaly zvrácené a podivné věci. Jako čerstvě náctiletý jsem viděl starožitnou fotku muže potetovaného po celém těle a okamžitě jsem se začal sám tetovat jehlou na šití omotanou nití, namáčenou v lahvičce indického inkoustu, kterou jsem ukradl v univerzitním knihkupectví. Byla to neumělá tetování, jako z vězení, ale v okamžiku, kdy jsem uviděl tu fotku, jsem věděl, že jednou jimi budu pokrytý. Když se mi dostala do ruky kniha Williama Burroughse Feťák, bylo mi tehdy jasné, že jednou budu taky závislý na heroinu.” Intímne, drsné, sebakritické v pohľade do každodennosti vášnivého hudobníka a narkomana. “Šokujúca a brutálna autobiografia.” — The Washington Post

Haruki Murakami píše o hudbe takmer v každej svojej knihe, medzinárodne ho preslávil napokon román Nórske drevo. Zasvätene sa pohybuje od klasiky, cez jazz až po Beatles, ku ktorým sa stále vracia, napr. aj v knihe První osoba jednotného čísla, ale v nej si radšej nalistujte poviedku Charlie Parker hraje bossanovu. Na začiatku príbehu bol (výbušný) článok o fiktívnom albume, na ktorom Parker hrá bossanovu, potom sa tento vymyslený album objaví v jednom výklade v Paríži, i keď tam v skutočnosti nie je, aby sa napokon autorovi onoho článku Bird zjavil vo sne...a zahral mu Corcovado.

...ďalšia srdcovka vo Florencii

PLAN.ART vám praje príjemný víkend!