všetky zvieratá sú si rovné,“ hovorí posledné zo siedmich pravidiel Orwellovej Zvieracej farmy, ktorej predlohou sa stal Sovietsky zväz. A mnohí naň spomínajú radi. Vraj bolo vtedy dobre a vraj sa ľudia nezaoberali malichernosťami. Pre ďalších sa kapitalistická revolúcia zdala vykúpením individuality človeka. Aj sloboda má však svoje pravidlá a keď sa nedodržiavajú, začne sa rozpadať v základoch. Reakciou na ľudský nepokoj sa preto stáva porovnávanie toho, čo je, s tým, čo bolo.
Podobnosti socializmu so súčasnosťou zaujali aj troch mladých ľudí – Natáliu Evelyn Benčičovú (fotografia), Adama Csoka Kellera (video) a Arielle Esther (zvuk), ktorí vytvorili výstavu s názvom Asymptote. Predchádzal jej rok skúmania, počúvania nahrávok a rozprávania sa s obyčajnými ľuďmi. „Chceli sme návštevníka výstavy vziať za tie dve minúty cestou, ktorou sme my prechádzali rok,“ vysvetľuje Evelyn.
na pomedzí ilúzie a skutočnosti
Dvadsaťtriročná Natália Evelyn Benčičová študuje fotografiu vo Viedni, žije v Bratislave a veľa času trávi i v Berlíne, kde tvorí. „Počas cestovania sme si s Adamom uvedomili, že ľudí v zahraničí zaujíma naše historické pozadie a vedia o ňom veľmi málo.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.