čau, mám jednu tému,
okolo ktorej chodím ako okolo horúcej kaše: zlyhanie elít. U nich ide o zlyhanie ešte viac než u politikov – len ten nový druh profesionálneho politika je taký svojský, že mu vyčítať to, čo ho charakterizuje, je až smiešne. Hádžem do toho koša každého, kto si o sebe myslí, že je dosť múdry na to, aby bol na jeho myšlienky zvedavý svet, každého, kto má potrebu vyjadrovať a realizovať sa, takpovediac, na výslní – aby sa o ňom vedelo. Elity sa nachádzajú v Česku, na Slovensku (v Maďarsku, v Poľsku). Buď boli počas vojny deťmi, alebo sa narodili okolo vojny – buď boli počas nej pasívne, alebo nemajú priame skúsenosti (to je veľmi dôležité, lebo vojnová skúsenosť už zmizla z verejného povedomia), vyrastali a formovali sa po vojne v komunistických režimoch. Narodili sa a žili v lži.
V osobnej rovine: Takže ohľadom Izraela si to vycítil inštinktívne, banderovcov si prekukol až okolo prevratu, kopu ďalších vecí si „demaskoval“, veľa Ti ušlo a niektoré sú Ti nevyhnutne neprístupné, lebo človek nemôže skákať z pólu na pól a nezblázniť sa pritom. Veď tam prechádzalo všetko cez Agitprop, všetko slúžilo ideológii. Tu je k tomu príklad: Smrtihlav strašidelnejší od modrých výložiek. SS používalo symbol smrtihlava, čo je symbol inšpirovaný symbolom cisárskych dragúnov. Nielenže nosíš smrť, ale smrti sa ani nebojíš – to je výklad symbolu. Totalitné ideológie pracovali s terorom a strachom inštitucionalizovane (demokracia to robí tiež furt, ale budí to dojem výstrelkov a kríz – v každom prípade sa to snaží robiť skryto, nestraší ľudí priamo), čo niekedy znamená chcieť nahnať strach. Ja som sa narodil do sveta, v ktorom je ešte nacizmus to najväčšie zlo a keď sa vyhraníš, tak si hneď na strane dobrých. Čo to muselo byť po vojne, keď sa agresívne (padali pritom hlavy) prepisovali dejiny za pochodu? V každom prípade, smrtihlav SS je strašidelnejší než modré výložky NKVD, lebo má za úlohu strašiť.
A druhá vec je, že ste sa nechali po prevrate kúpiť – vy, elity. Tak či onak, najlepšie to povedal Nohavica: je rád, že môže cestovať, vydávať, hriať sa na výslní. Ako radi ste uverili tomu koncu dejín po páde železnej opony. Ani Fukuyama tomu neveril viac. :)
No obvinenie je to len do tej miery, do akej má človek dosah na veci verejné. Nevyčítajme vlkovi, že zožerie ovcu, ani niekomu, kto si zlomí nohu, že chodí s barlou, ani slabým ľuďom zbabelosť a hlúposť, ktorá je stelesnená nádejou na lepší zajtrajšok.
„Pre ľudí, ako som ja, je Tiso symbolom konkrétneho režimu a ten režim má ruky od krvi. Ale o tomto sme si už písali. Aj počas toho režimu však boli ľudia, ktorí robili veci inak,“ píšeš. To je síce milé, ale čo deti? Povedz, ty ako mienkotvorca, čo si z toho názoru majú odniesť deti?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.