nie je to nijaká veľká literatúra, ale zručne napísané spomienky na turistické avantúry – počnúc tými prvými v detstve až po tie skúsené, už poučené, dospelé. A je v tom do veľkej miery zachytená aj história (alebo aspoň jej výsek) alpinizmu u nás za posledných štyridsať rokov. A verte, boli to veľké zmeny.
Autorom knihy Bujón v šumienke je Mišo Diviak, rodák z Modry, dnes lesný správca v osade Kysihýbel v Štiavnických vrchoch. Kniha sa číta tak, ako by autor sedel popri vás kdesi pri ohni s pivom v ruke a rozprával vám príbeh za príbehom. Nechýba tomu šťava, ťah ani napätie. Napríklad rozprávanie o noci strávenej na Bukovine, kde uviazol v hnusnom počasí na povale akejsi chatky, zatiaľ čo naokolo zúrila búrka, bolo naozaj vzrušujúcim čítaním. Ale nielen to.
Ten, kto to zažil, pochopí pôvab z turistickej bolesti a trápenia, zo zápasu so živlami, po ktorých sa nie vždy dostaví ten romantizovaný pohľad z výšky hôr na krásne údolia.
Každému, kto má čo len trochu vzťah k horám, k poteniu, k pľuzgierom na nohách, k hladu, k strachu z rýchleho stmievania a vzdialeného cieľa, budú Diviakove príbehy blízke.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.