v diskusnom klube Otvorene o architektúre, ktorý organizoval Inštitút pre energeticky pasívne domy, sa odborníci rozhodli takémuto prieskumu podrobiť vilu Tugendhat v Brne, ktorú navrhol architekt Ludwig Mies van der Rohe. Vila bola postavená v rokoch 1929-1930 a je pamätníkom modernej architektúry, zapísaným v Zozname miest svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Prieskum potvrdil, čo projektový tím tušil od počiatku.
gréta a Fritz
Architektonická a urbanistická kvalita Brna sa začala formovať už v 19.storočí, čo poskytlo novej avantgardnej vlne architektov v dvadsiatych rokoch veľmi dobrý priestor na realizáciu. Tak sa Brno stalo ohniskom avantgardnej architektúry v Európe v medzivojnovom období. Prvá vilová kolónia v Brne vznikla na svahoch Černých Polí a až do konca tridsiatych rokov sa táto oblasť stala najvyhľadávanejšou rezidenčnou štvrťou. Tu stojí aj vila Tugendhat.
Majitelia Gréta a Fritz Tugendhatovci boli ideálni klienti. Boli solventní a moderní ľudia, presýtení prezdobenými interiérmi rodičovských domov. A mali jasnú predstavu. Gréta sa narodila sa v roku 1903 v Brne, zaujímala sa o umenie, inšpiráciu nachádzala v Berlíne, kde sa sa stýkala s umeleckou a intelektuálnou bohémou. Tu sa stretla aj s Ludwigom Miesom van der Rohe. Gréta si priala najmä priestorný, moderný dom jasných a jednoduchých tvarov.
Záľubu v umení mala spoločnú aj s manželom Fritzom. Ten pochádzal z brnianskej rodiny, ktorá sa venovala obchodu so súknom. Obchod ho nebavil, venoval sa namiesto toho radšej technickej stránke textilnej výroby a návrhu látok. Svoju obrazotvornosť prejavoval najmä ako talentovaný foto a kino amatér, úspešne experimentoval s farebnou fotografiou a jeho farebné fotografie sú jedny z prvých v Československu. Známou je jeho fotografia Miesa fajčiaceho neodmysliteľnú cigaru pred presklenou stenou.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.