pišta Vandal, hudobník a vydavateľ
Film Sloní muž od Davida Lyncha (1980) je jedným z tých filmov, ktoré mnou silne otriasli. Vyšiel som z kina, z filmového klubu, plakal som ako malé decko a vedel som, že svet už nikdy nebudem vnímať starým pohľadom. Vďaka tomuto filmu som sa stal súcitnejším, solidárnejším a vnímavejším k chudobe, chorobe a bolesti v čase, keď som mal sklony byť cynickým mudrlantom.
juro Malíček, popkultúrny teoretik
Chrám skazy, Krotitelia duchov, Frigo na mašine, Plechový bubienok, bože, tých by bolo! Filmov, ktoré ma zmenili, je toľko, že je vlastne problém nájsť taký, čo sa niečím nepodpísal. Výborným príkladom by mohol byť aj ten nešťastný Občan Kane (O. Welles, 1941): pred filmom som bol hlúpejší, ako po filme, niečomu som nerozumel a práve film inicioval zmenu, inšpiroval ma, nahneval, jednoducho zasiahol natoľko, že som to nenechal tak a čosi si, povedzme, prečítal. Ťažko sa mi dnes priznáva, že pred Philadelphiou (J. Demme, 1993) som bol homofób, lebo som možno ani nebol, v každom prípade mi ten film ukázal čosi, o čom som dovtedy premýšľal inak. Ale ako vravím, mňa filmy formujú od najútlejšieho detstva, milujem ich, všetky, dobré aj zlé, bystré aj hlúpe, krátke aj dlhé, zbieram ich, žijem skrz ne a vôbec by som nepolemizoval, ak by to bolo práve preto, že všetky majú ten potenciál akosi ma zasiahnuť.
filip Olšovský, redaktor .týždňa
Niežeby som mal zlú výchovu a túžbu skúsiť niečo odvážnejšie, no aj keby som ju niekedy náhodou dostal, Rekviem za sen (D. Aronofsky, 2000) ju zabil úplne v zárodku. Pár záberov na odhnitú ruku, elektrošoky a debilný pohľad drogových trosiek v absťáku spravili viac než všetky výchovné koncerty a učiteľské monológy dokopy.
frédérique Hazéová, webeditorka .týždňa
Škodlivosť palmového oleja a jeho následky na životné prostredie som si matne uvedomovala už dlhšie. Po dokumente Terry Pratchett: Facing Extinction (Ch. Russell, 2013) sa však môj názor na kupovanie výrobkov s týmto olejom rázne ustálil. Od toho dňa mi už nebolo ľúto, že viac nebudem kupovať Nutellu. S týmto úžasným spisovateľom sa mi spája aj ďalší názor a život meniaci film – Terry Pratchett: Choosing to Die (Ch. Russell, 2011). I keď potom som ostala ešte smutnejšia.
tomáš Němeček, novinár a právnik
Od zhlédnutí Linklaterova Před půlnocí/Before Midnight (2013) mám skryté přání: napsat příští knížku u moře v Řecku. Moje žena si obdobně od zhlédnutí Tajností (2007) od Alice Nellis přeje mít v našem příštím bytě klavír.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.