Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Neviditeľné mesto

.slavo Capek .kultúra .hlas východu

V blízkom čase sa chystáme vydať knihu Ta take mesto – sprievodca paralelnou históriou mesta Prešov. Bude aj o architektúre, ktorá sa nikdy neocitla vo ,,výstavných“ turistických bedekroch.

jedna  časť bude venovaná budovám z nedávnej minulosti (1900 – 1989). V bedekroch ich nenájdeme pravdepodobne preto, že na prvý pohľad nevyzerajú príliš vábne, nenapĺňajú predstavu o reprezentatívnych stavbách z farebných pohľadníc. Náhodne spomeňme Sobášnu sieň, Mestskú športovú halu, Gymnázium Svätej Moniky či Zimný štadión. Stavby z výberu okrem faktu, že sa vyznačujú originálnymi rysmi, spája akýsi zvláštny druh „obyčajnosti“. Sú kulisami našich všedných dní a často mám pocit, že ak by ich niekto odstránil a postavil tam dočasne inú fasádu, mnohí okoloidúci si to ani nevšimnú. 

Existuje však dôvod sledovať tieto záležitosti? Akú funkciu zohráva vnímanie architektúry v meste, kde mnohí ľudia venujú väčšinu energie len na to, aby si zabezpečili základné potreby na dôstojný život? Z pohľadu existenčných problémov sa takéto záľuby javia ako panské huncútstvo či aristokratická zábavka.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite