od slávnostného otvorenia v uliciach mesta až po záverečnú afterparty budú súčasťou koncertov aj hlasy gájd z rôznych regiónov Slovenska.
Prvým vystupujúcim na festivale bude zoskupenie Spojené huky Slovenska, ktoré je prvým a zatiaľ jediným gajdošským orchestrom na Slovensku. Gajdoši z rôznych ľudových hudieb, ale aj sólisti sa dali dokopy pod vedením výrobcu gájd a hudobníka Juraja Dufeka z Bojníc a hrajú na spôsob škótskych vojenských gajdošských kapiel, čo znamená, že sú schopní hrať aj kráčajúc po ulici. Ich repertoár tvorí hlavne gajdošská hudba z územia Slovenska. Práve táto kapela zložená z gájd, bubnov a ozembuchov sa bude snažiť prilákať obecenstvo z ulíc Bratislavy do Letnej čitárne u Raka, kde sa v piatok 14. septembra o 17:00 začína oficiálna hudobná časť festivalu.
Hneď po nej prevezme štafetu kapela Páni času, ktorú vedie gajdoš Lukáš Lacko a jej členmi sú perkusionistka a multiinštrumentalistka Zuzana Hanusová a gitarista a mandolinista Ján Kostolány. Ich vlaňajší album Zelené sihote postúpil medzi päť najlepších nahrávok v súťaži Radio_Head Awards v kategórii world music & folk. Ako povedal Albert Hosp, jeden z porotcov RHA, rozhlasový redaktor ORF a riaditeľ festivalu Glatt&Verkehrt v Kremsi, „...podľa mňa je vždy dobré, keď niekto v tomto regióne používa gajdy, pretože ešte stále to nie je dostatočne známe, a nie všetci si uvedomujú, že gajdy boli naozaj veľmi dôležitým nástrojom v tradičnej hudbe tejto časti Európy.“
Lukáš Lacko, ktorý je druhým cechmajstrom Cechu slovenských gajdošov, bude o slovenskej gajdošskej hudbe rozprávať aj delegátom medzinárodnej konferencie, ktorá je súčasťou festivalu. Gajdošská kultúra na Slovensku bola v roku 2015 zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva ako tretí prvok zo Slovenska po fujare a terchovskej muzike. Pojem gajdošská kultúra zahŕňa nielen hudobníkov a ich nástroj, ale aj výrobu a používanie gájd. Jej korene siahajú až do 14. storočia a na Slovensku existuje dodnes približne 40 lokalít, v ktorých je gajdošská tradícia stále živá.
Gajdy však v muzike využívajú aj aj iné skupiny, vystupujúce na festivale. Súčasťou záverečnej afterparty v sobotu v noci v bratislavskom Véčku bude aj živé vystúpenie skupiny Folk&Bass Orchestra, ktorú tvoria klávesák Mišo Veselský, autor elektronických beatov Robo Sedílek a gajdoš Juraj Dufek. Kapela, ktorá práve v týchto dňoch pripravuje svoj debutový album, kombinuje zvuky gájd, píšťal a iných tradičných nástrojov s rezkou a tanečnou elektronickou hudbou. Toto vydanie bratislavského world music festivalu vás presvedčí o tom, že zvuky a huky gájd majú stále čo povedať aj dnešnému poslucháčovi.
Viac informácií o festivale nájdete na našej webovej stránke www.worldmusicfestival.sk, alebo na fejsbúku.
Z verejných zdrojov podujatie podporil generálny partner – Fond na podporu umenia. Festival pripravuje AMITY o.z. s podporou ďalších partnerov ako sú Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava- Mesto, Bratislava-Staré mesto, Stredoeurópska nadácia, Hudobný fond a SOZA, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielska, Bratislava Region Tourism, Mestská knižnica a vďaka spoluorganizátorom - Národné osvetové centrum, Bratislava Tourist Board, KZP a DK Zrkadlový háj. Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.