Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Trojica utýrala na smrť vlastného kamaráta. Ako sa z človeka stane netvor?

.mária Krýslová .kultúra .divadlo

V nenápadnej dedinke Potzlow na území bývalej NDR v noci z 12. na 13. júna roku 2002 traja mladiství utýrali na smrť vlastného kamaráta. Neskôr sami nevedeli vysvetliť prečo. Obeť potom vliekli dedinou a nikto nezakročil.

Trojica utýrala na smrť vlastného kamaráta. Ako sa z človeka stane netvor? DIVADLO JÁNA PALÁRIKA Skúška hry Kopanec, ktorá bude mať premiéru 1. decembra v Divadle Jána Palárika v Trnave.

spoločenské podmienky, za akých sa skutok na území bývalej NDR stal, sa príliš nelíšia od našich, najmä v niektorých okrajových regiónoch. Nárast agresivity a prijímania myšlienok násilia je aj u mladých ľudí na Slovensku varujúci. Preto sa trnavské Divadlo Jána Palárika rozhodlo inscenovať hru Andresa Veiel a Gesine Schmidt Kopanec napísanú podľa týchto udalostí a osloviť ňou najmä mladých divákov. 

Hra ponúka faktografický záznam výpovedí hlavných účastníkov, holé svedectvo o tom, že nik neohrozuje človeka viac ako on sám. Nebudem tajiť, po prečítaní hry mi prišlo až fyzicky zle. Bola som otrasená. Túžila som ju okamžite vypustiť z hlavy, no proti vlastnej vôli som ju čítala zas a znova v nádeji, že neuveriteľné o ľuďoch možno pochopím. 

alkohol, drogy a nenávisť 

Na začiatku hry sú karty jasne rozdané. Vieme, kto je obeť, kto vrah a kto sú svedkovia alebo nepriami účastníci. Čím hlbšie však vnikáme do ich osobných príbehov, akoby sa hranice medzi nimi stierali a postavy si jednotlivé roly vymieňali. Ukáže sa, že každý z trýzniteľov bol v minulosti len slabé, znevýhodnené a sociálne vylúčené dieťa, ktoré si prešlo svojím peklom, čelilo výsmechu, násiliu i krutému poníženiu. S traumatickou skúsenosťou ostal sám, záchranca sa nenašiel. Sám sa z toho každý „liečil“ – tým, čo bolo na dosah: alkohol, drogy a nenávisť – voči sebe a najmä k svetu. Žiaden súcit nezažil a preto v ňom tento dôležitý antitoxín zla ani neožil. Mladíci postupne zatvrdli, prišli na chuť uplatňovaniu moci a začali násilie opakovať: vŕšili sa na slabších, pocit vlastnej bezcennosti rušili znehodnocovaním iných. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite