päťročná spolupráca trnavskej Galérie Jána Koniarka s Janou Geržovou patrila koncom 90. rokov 20. storočia k podstatným i podnetným činom na takzvanej slovenskej výtvarnej scéne. A nedávno vydaná monografia Pamäť miesta „mapuje výstavné aktivity v Synagóge – Centre súčasného umenia v rokoch 1995 až 2000“.
nezvyčajné skúmanie pamäťových obsahov
Posledných päť rokov minulého storočia bolo vhodnou a aj kvalitne využitou príležitosťou na zosumírovanie stôp a znakov pre pomyselný archív funkčnej pamäti. Veľké vydavateľstvá na celom svete spracúvali objemné prehľadové publikácie umenia 20. storočia podľa jednotlivých médií, rešpektovaní filozofi, historici kultúry a teoretici vydávali monografické práce o pamäťových obsahoch a kultúrna psychológia žala jeden úspech za druhým. Zvodné myšlienky Jeana-Françoisa Lyotarda, Rolanda Barthesa, Jacquesa Derridu, Michela Foucaulta, Gillesa Deleuza a najmä Umberta Eca otvorili pre dejiny kultúry široké pole skúmania, tak či onak inovovaného „freudistickou“ analytickou praxou, a pomohli skvalitniť metódy a techniky (vy)budovania „pamäťových úložní“ (čo bol termín kultúrnej antropologičky Aleidy Assmannovej).
Pre istú časť žičlivých kolegýň a kolegov to dodnes musí byť na zlosť, že aj na Slovensku sa našiel čas a priestor udržať so svetom „trendový“ krok a obstáť v tom so cťou. Nazdávam sa, že práve o tom je už argumentácia úvodnej štúdie Jany Geržovej, v ktorej ozrejmuje spoločenský kontext vzniku jedného typu netradičných výstavných priestorov. „Koncepcia Synagógy – Centra súčasného umenia kryštalizovala v spoločenskej atmosfére vyrovnávania sa s tragédiou holokaustu. Téma, ktorú predchádzajúci režim tabuizoval, sa po roku 1990 opäť vracala do spoločenského diskurzu. (…) Diela prezentované na pôde Synagógy – Centra súčasného umenia v rozpätí rokov 1995 – 2000 boli vytvorené špeciálne pre daný priestor ako miestne špecifické umenie.“ A presne o tomto zvláštnom druhu symbiózy „miestneho špecifického umenia“ a špecifického výstavného priestoru rozpráva kniha Pamäť miesta.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.