je fascinujúce, koľko kníh už vzniklo o téme humoru. A rovnako je fascinujúce, že väčšina z nich býva vážna. Na tom napokon nie je nič smiešne. Humor vie byť totiž aj celkom vážna vec.
Nie je to prvýkrát, čo čítam knihu o humore a smiechu. Už len keď si spomeniem na Smiech od Henriho Bergsona – aká len nudná kniha to pre mňa bola! Nikdy som jej neprišiel na chuť, napriek tomu, že v nej Bergson rozvinul zopár zaujímavých úvah, ktoré stáli za pár hodín (možno aj dní) premýšľania. Iste, kniha o humore nemusí byť nevyhnutne humorná, najmä ak chce humor skúmať ako prírodný jav v ľudskom správaní.
Psychológ Anton Heretik práve vydal vo vydavateľstve Ikar druhé, doplnené vydanie svojej knihy Humor. Prvé vydanie vyšlo v roku 2012. Ani táto kniha nie je nejaký vtipný sprievodca svetom humoru, hoci vtipov je v nej celkom dosť – a občas sú aj dosť drsné. Heretik knihu nepísal čisto ako vedeckú prácu, ale takpovediac z kratochvíle a zo záujmu o túto oblasť ľudského prežívania. Jeho analýzy humoru, ak to tak možno nazvať, sú zároveň aj psychológovým zrkadlom našich každodenných smiechov.
Zámerne som tu použil množné číslo – smiechy. To preto, lebo podľa zürišského psychológa Willibalda Rucha, ktorého Heretik cituje, existuje až dvadsaťtri typov smiechu: od rehotu a chichotania cez srdečný smiech až po opovržlivý úškrn. Áno, aj ja som si hneď spomenul na expremiéra v Prezidentskom paláci.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.