knihu Moc faktov (v origináli Factfullness) napísal minulý rok švédsky lekár a štatistik Hans Rosling, spoluautormi sú jeho syn Ola a synova manželka Anna. Kniha sa začína krátkym testom pozostávajúcim z trinástich otázok. Tu sú tri z nich:
1. Kde žije väčšina svetovej populácie? a) v krajinách s nízkym príjmom b) v krajinách so stredným príjmom c) v krajinách s vysokým príjmom. 2. Tridsaťročný muž v celosvetovom priemere strávil v škole 10 rokov. Koľko chodila do školy tridsaťročná žena? a) 9 rokov b) 6 rokov c) 3 roky. 3. Koľko ľudí na svete má prístup k elektrine? a) 20 percent b) 50 percent c) 80 percent.
Zaujímavé sú nielen správne odpovede na tieto otázky, ale aj to, ako málo z nás ich pozná. Ľudia dopadajú v tomto teste výrazne horšie ako šimpanzy (ktoré test síce nerobili, ale je rozumné predpokladať, že by odpovede volili náhodne a správne by teda odpovedali v tretine prípadov).
Oproti šimpanzím 33 percentám dosahujú ľudia len 17-percentnú úspešnosť (testované na vzorke 12 000 respondentov v 14 krajinách). Nositelia Nobelovej ceny pritom dosahujú v priemere horšie výsledky ako bežná populácia.
Aké sú teda správne odpovede? Kým ich prezradíme, treba ešte asi spresniť, že v prvej otázke sa pod nízkym príjmom myslí denný príjem pod dva doláre na osobu, stredný denný príjem je od dvoch do tridsaťdva dolárov na osobu a vysoký denný príjem nad tridsaťdva dolárov na osobu.
Tak, a teraz už tie správne odpovede: b, a, c. Väčšina svetovej populácie žije v krajinách so stredným príjmom, tridsaťročná žena chodila v celosvetovom priemere do školy len o rok menej ako rovnako starý muž, a prístup k elektrine, aj keď nie vždy stabilnej, má 80 percent ľudstva. To hovoria verejne prístupné dáta OSN a Svetovej banky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.