Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fenomén Michel Houellebecq: Slepo voči znameniam

.anton Vydra .kultúra .knižnica

Preklad nového románu Michela Houellebecqa bol očakávanou udalosťou v literárnom svete: po prvé preto, lebo Houellebecq je dnes jednou z vedúcich osobností literatúry, a po druhé preto, lebo vždy vie niekoho poriadne naštvať, do zúrivosti vyprovokovať a rozvíriť tým stojaté vody nášho myslenia.

Fenomén Michel Houellebecq: Slepo voči znameniam Peter Homola

francúzsky spisovateľ stúpal v popularite od knihe ku knihe, pričom každý z jeho siedmich románov dokázal kritikov zaujať. Spomeňme len Elementárne častice, Platformu, Mapu a územie, Podvolenie a najnovšie Sérotonín – čo kniha, to veľká téma. Tá posledná si na mušku berie depresiu a problém osamelosti, ale aj skľučujúcu situáciu malých farmárov oproti veľkým hráčom na trhu. Hlavný protagonista je očakávateľne mrzutý, nie veľmi príjemný chlap, ktorý prišiel o svoje životné šťastie vlastnou vinou (podľa neho za to môžu okolnosti) a nezmierený s osudom sa utápa v sebe samom a v litroch drahého vína a tvrdého alkoholu. Vŕta sa v minulých vzťahoch a láskach, vo svojich neúspechoch a vlastnej duševnej nestabilite. Budúcnosť má veľa možností, minulosť už žiadne.

child In Time

Slávny protestsong Child In Time od Deep Purple je o dieťati, ktoré sa ocitne počas vietnamskej vojny uprostred nespútanej paľby slepého či skôr nevšímavého muža. Dieťaťu neostáva iné, než v tom olovenom daždi privrieť oči, skloniť hlavu a čakať na jednu z odrazených striel.

Britská rocková balada je aj obľúbenou piesňou hlavného hrdinu Houellebecqovho Sérotonínu. Má význam hneď z niekoľkých hľadísk, no nie je namieste prezrádzať tu viac. Čo sa však povedať dá, je to, že deťmi v románe sú neraz aj muži západného sveta: keď na nich sprudka doľahne olovená realita života, cítia sa ako to dieťa, ktoré radšej privrie oči a skloní hlavu, aby nemuselo vidieť zákerný okamih konca ani deliacu čiaru narysovanú medzi dobrom a zlom.

Sérotonín je román o osamelosti, ktorá sa čoraz viac pokladá za najrizikovejší faktor, ktorý vedie k samovraždám.“

Sérotonín však nie je román o kríze mužského sveta, ale o depresii, ktorá jednotlivcovi aj malým sociálnym komunitám znemožňuje konať a vedie ich k frustrujúcim útekom do zapuzdrenej osamelosti, od ktorej čakajú túženú úľavu a dúfajú, že sa v nej vzchopia k činu. A keď sa potom rozhodnú pre čin, dlhodobo plánovaný, rozporný, divoký a neetický, napokon ich ovládne buď apatia a ešte hlbšia depresia, alebo je ich voľbou čin finálny a absolútny – bez možnosti zmeniť na ňom niečo. Taká je len jedna cesta.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite