hudobný žáner nazývaný grime, ktorý si ľudia často mylne zamieňajú za „britský rap“ či podžáner hip-hopu, vznikol v Londýne na prelome milénií a šíril sa cez pirátske rádiostanice ako Deja Vu FM, Major Fm, Freeze 92.7, Raw Mission či dodnes fungujúce a kľúčové Rinse FM. Pokladá sa za elektronickú tanečnú hudbu, kde je rap rovnako dôležitou zložkou.
Grime sa inšpiroval vo viacerých žánroch ako ragga, hip-hop či dancehall, ale aj UK garage či jungle. Podľa Geenusa, DJ-a, ktorý zakladal rádio Rinse FM, grime vznikol tým, že sa „junglisti“ snažili napodobniť žáner UK garage, no nešlo im to. A tak vytvorili grime. Táto hudba je typická pre svoje rýchle tempo, zvyčajne okolo 140 BPM (beats per minute), takzvané synkopované bíty a agresívne elektronické zvuky. Často počuť aj zvuky známe zo sveta videohier – a to nie náhodou. Prvé grimové bíty sa často tvorili na videoherných konzolách. Dizzee Rascal, Kano, Lethal Bizzle či Wiley boli jedni z prvých populárnych raperov tohto štýlu.
Ak napíšete do YouTube názvy skladieb Eskimo, Ice Rink alebo Igloo od Wileyho, ktorý je považovaný za krstného otca žánru, nájdete niektoré z prvých bítov označovaných ako grime. Samotný termín vytvorila skupina novinárov, ktorí tým označovali zvuk tejto hudby ako ťažký, ostrý a „grimy“ (špinavý).
chlapec z kúta, ktorý zmenil svet
Svetovým momentom pre grime bol rozhodne rok 2003, keď raper Dizzie Rascal vyhral ako 19-ročný prestížne hudobné ocenenie Mercury Music Prize za dnes už kultový album Boy in da Corner (XL Recordings). Album sa ocitol na 23. priečke British Album Chart a v roku 2004 sa predalo okolo 250 000 kópií.
„Svoje príbehy vie vykresľovať farbisto, na jeho skladby sa dá tancovať aj počúvať ich v pokoji v slúchadlách.“
Napriek narastajúcej popularite a úspechu undergroundoví grimoví intepreti mali problém etablovať sa a nájsť si platformu na vydávanie hudby. Vtedy vznikla skupina Boy Better Know bratov Jamieho a Josepha Adenuga, umeleckými menami JME a Skepta. BBK v roku 2004 odštartovali DVD sériu Lords of the Mics, kde pomohli cez rapové súboje a interview zviditeľňovať undergroundových umelcov.
Aj neskôr boli pre grime dôležité práve rádiostanice ako šou Logana Sama na Kiss FM, Sir Spyro na BBC Radio 1Xtra či relácia Charlieho Slotha a jeho populárna freestylová sekcia Fire in the Booth. Aj keď na Slovensku nepatrí medzi najpopulárnejšie žánre, vďaka umelcom ako Stormzy, Octavian, Skepta, AJ Tracey, D Double E, Flohio, Capo Lee či Dave je grime živší než kedykoľvek predtým.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.