dokonca ani túto recenziu nemá zmysel čítať, všetko podstatné už bolo povedané. Mark Galeotti napísal útlu knižku (necelých sto strán textu), ktorej zmyslom nie je nič iné, len aby sa predávala. Základná idea je takáto: Na zadnú stranu obálky napíšete, že zatiaľ čo takmer všetky knihy o Putinovi opakujú rovnaké omyly a klišé, Galeotti ich vo svojej knižke rad za radom vyvracia. To má potenciál nalákať množstvo zvedavých čitateľov. Tí vnútri nijaké vyvrátenie všeobecne šírených omylov nenájdu. Nájdu tam len niekoľko Galeottim vymyslených somarín, ktoré si vraj o Putinovi takmer všetci myslia. A ani tieto somariny nie sú poriadne vyvrátené.
ani šachista, ani filozof
Ako príklad nám môže poslúžiť hneď prvá kapitola, ktorá vyvracia pomerne málo rozšírený omyl, že Putin je šachový veľmajster. Šach tu vraj netreba vnímať doslovne, veľmajster sa myslí obrazne a pod týmto pojmom máme rozumieť akéhosi machiavelistického génia. A tým Putin nie je, čo Galeotti dokazuje prekvapujúcim logickým obratom – vraj neexistuje nijaký dôkaz o tom, že by niekedy hral šach.
Putin je podľa Galeottiho oveľa viac džudista než šachista. Dozvedáme sa, že šach je hra založená na jasne definovaných pravidlách a v džude zas ide o využitie šancí, ktoré sa vyskytnú. Ak spolu s Galeottim zabudneme na to, že aj džudo má jasne definované pravidlá a aj v šachu ide o využitie šancí, ktoré súper ponúkne, potom možno uvidíme niečo zaujímavé v nahradení obrazu šachistu obrazom džudistu. Ale ak aspoň trochu rozumieme stolovým hrám a bojovým športom, potom pochopíme skutočný význam prvej kapitoly – je to desať strán. A to už je desatina knihy.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.