mená ako Kočner, Danko či Fico, ktoré dnes predávajú titulky, už o pár rokov nikoho nebudú zaujímať. Dnes si však uzurpujú takmer všetku pozornosť a tak sa ľahko mohlo stať, že popri tom každodennom sledovaní turbulentného politického divadla vám nezostala mentálna kapacita aj na texty, ktoré zanechávajú dojem na dlhšie ako pár dní. V tomto medzisviatkovom pokojnejšom čase vám ponúkam čisto subjektívny výber toho najlepšieho, čo v .týždni v roku 2019 vyšlo a nepísalo sa tam o politickej každodennosti.
relativizácia absolútnej pravdy v Matrixe
Hneď v prvom čísle roku 2019 písal Jurko Malíček o Matrixe, ktorý je tu s nami už 20 rokov. Spomína v ňom bibliu, filozofické -izmy, Orwella aj strieľačky letmo obojruč, ale tiež to, že Matrix prispel ku dnešnej kultúre relativizácie pravdy, keď postavil na rovnakú úroveň absolútnu pravdu a individuálnu vieru jednotlivca.
prohibícia ako trenažér porušovania zákonov
Chemik a náš spolupracovník Vlado Marko napísal o dvoch rozdielnych prohibíciách – o tej v Amerike pred sto rokmi a tej v Rusku v roku 1914 – ako o jednom z najväčších sociálnych experimentov, neúspešných experimentov. Prečo? Lebo piť sa neprestalo a porušovanie zákonov sa stalo americkým športom. Na to by mali pamätať všetci sociálni inžinieri, ktorí si myslia, že zlepšia spoločnosť zákazmi.
letný seriál o pive
V januári začal Vlado Marko prohibíciou, v lete pokračoval seriálom o histórii piva a je to osviežujúce čítanie aj uprostred zimy: Čo bolo skôr, pivo alebo víno, Čo bolo skôr, pivo alebo chlieb, Chválospev na bohyňu piva Ninkasi, Jazero piva Svätej Brigity, Milovník piva Martin Luther, O troch sládkoch a revolúcii v pive, Budweiser vs. Budweiser, Americká pivná revolúcia, Desať zaujímavostí o pive, plus vedomostný kvíz:
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.