keď v marci roku 1983 predstavil vtedajší americký prezident, republikán Ronald Reagan, svetu koncept Strategickej obrannej iniciatívy (Startegic Defense Initiative, SDI), nepáčilo sa to nielen temnej strane sily, červenému zlu z Východu, menovite Sovietom.
Dvakrát nadšení z neho neboli ani domáci politickí rivali, reprezentovaní demokratickým senátorom za Massachusetts Tedom Kennedym. Práve on začal o SDI hanlivo, uštipačne a ironicky hovoriť ako o „hviezdnych vojnách“, odkazujúc na mimoriadne populárnu frančízu Georga Lucasa, ktorej tretí diel - Návrat Jediho sa v tom čase hotoval do kín. Názov sa chytil, zľudovel, za svoj ho prijali nielen médiá a politici, ale aj všakovaké organizácie, aktivisti i pospolitý ľud.
Star Wars zrazu neboli len Lucasove Hviezdne vojny, ale i Reaganova SDI. Nakoniec to Lucasovi prekážalo až do tej miery, že sa v roku 1985 obrátil na súd. Tvrdil, že Star Wars sú jeho ochranná značka a nechce, aby boli jeho filmy spájané s jadrovým holokaustom. No už bolo neskoro, to slovné spojene sa príliš zaužívalo a Lucas súd prehral.
ústřední půjčovna neuvádí
Toto si pamätáme aj my, čo sme v osemdesiatkach vyrastali v Československu. Hviezdne vojny sa nám vtedy a tam sprítomňovali viac ako absurdná vojenská metafora, ideologicky zaťažené slovné spojenie odkazujúce viac ku krvilačným imperialistom a závodom v zbrojení, ako k filmovému vesmírnemu dobrodružstvu kde sa zvádzajú šermiarske súboje laserovými mečmi. A práve pre spojenie Star Wars a SDI sa Hviezdne vojny v osemdesiatkach u nás nepremietali, ale mali sme ich v kinách možnosť vidieť až po roku 1989.
Pritom československá Ustřední půjčovna filmů pôvodne plánovala Hviezdne vojny kúpiť a nasadiť do kinodistribúcie aj u nás. Nešlo predsa o politicky zaťažený film, videli sme Čeľuste aj Votrelca. Boľševik nemal s tradične ľavicovým Hollywoodom taký veľký problém, aby nás od amerických filmov odstavil úplne. No po tom, ako sa Hviezdne vojny začali spájať s SDI, už distribúcia filmu v socialistickom Československu nebola možná. V spriatelených socialistických krajinách s tým také veľké problémy nemali, Hviezdne vojny sa normálne premietali v kinách nielen v progresívnej Juhoslávii, ale i v Maďarsku, Poľsku a Bulharsku a aj odtiaľ presakovali k nám.
A potom tu bol nástup domáceho videa a pašovaných kaziet, vďaka čomu aspoň marginálna časť normalizovanej československej verejnosti spoznala Hviezdne vojny nielen ako čosi, čo Američanom pomohlo Sovietsky zväz predbehnúť v závodoch v zbrojení, doslova „uzbrojiť ho“ a tak urýchliť jeho pád, ale aj v tom pôvodnom význame, ako názov série mimoriadnych filmov, čo sa nich lieta z planéty na planétu, veda a mágia fungujú vo vzácnej harmónii a hŕstka rebelov bojuje proti veľkému majestátnemu galaktickému impériu.
star Wars: Vzostup Skywalkera
Aj toto sú Hviezdne vojny, bez prílišného zveličenia jeden z najdôležitejších popkultúrnych fenoménov vôbec. Aktuálne sa v kinách po celom svete – azda s výnimkou Severnej Kórey a Bhutánu, avšak vrátane totalitnej Číny, ktorá je mimoriadne dôležitým trhom aj pre Star Wars, a svojrázneho Ruska – premieta deviaty diel série. Je to tretia epizóda tretej trilógie a zároveň vraj konečný diel ságy, finálny, završujúci čosi, čo sa začalo v roku 1977 ako film, ktorému nikto príliš neveril. Dnes ide o milardový biznis.
Novinka sa volá Star Wars: Vzostup Skywalkera, už bez číslovky. Sám osebe to nie je príliš dobrý film, aj keď časť fanúšikov je, samozrejme, nadšená a časť reptá. Nezainteresovaný, neangažovaný mainstream, ktorého sú Star Wars čoraz integrálnejšou súčasťou, sa len tak prizerá a ráta tržby.
Kylo Ren, arcizáporák tretej trilógie, vnuk Dartha Vadera alias Anakina Skywalkera a syn Hana Sola a princeznej Leiy Organy, v ňom zvádza osudový súboj s poslednou Padawankou rytierskeho rádu Jedi, ktorá sa volá jednoducho Rey, a ktorá spolu s rebelmi aj teraz bojuje proti imperiálnemu útlaku.
A pokiaľ to nezainteresovanému čitateľovi, ktorý ani len netuší, čo je Sila a kto je v Star Wars kto, nedáva zmysel, je to celkom v poriadku. Ono to totiž už zmysel nedáva dlho a ani všetkým fanúšikom, len je to stále perfektná pompézna filmová dobrodružná zábava. Nemyslieť príliš, dívať sa a tešiť. Kto chce, môže sa ponoriť hlbšie. Aj v tomto novom Star Wars je nad čím mudrovať, ale už to nie je žiaduce, respektíve, ráta sa s tým, že kto chce, dovymýšľa si.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.