za týmito štyrmi veľkým písmenami sa skrývajú pesničkári David Crosby, Stephen Stills, Graham Nash a Neil Young, ktorých veľdielo Déjà Vu si pripomíname práve v týchto dňoch. Debutový album CSNY vyšiel presne pred päťdesiatimi rokmi. Je to nahrávka milovaná generáciami fanúšikov, ktorá sa dokonca dočkala vydania aj v komunistickom Československu v rámci edície Hi-Fi klubu. Album priniesol niekoľko veľkých hitov ako Teach Your Children, Helpless alebo Our House a aj vďaka skladbe Woodstock pomohol definovať generáciu detí kvetov.
Lenže už menej sa hovorí o tom, za akých ťažkých okolností táto, na prvý pohľad ľahká, hipícka hudba vznikala a že aj napriek svojmu úspechu (pred vydaním si ju predobjednali dva milióny ľudí) hudobní kritici a fanúšikovia hovoria o tom, že štvorica nikdy nenaplnila svoj potenciál. Skutočne, Déjà Vu mohol byť oveľa lepší album, keby...
hipícky sen
„Vydržme, láska prichádza, láska prichádza k nám,“ spievajú v úvodnej skladbe Crosby, Stills, Nash a Young. Ak by hipíci mali svoju cirkev, pieseň by mohla byť ich chorálom. Ľahká, teplá, prirodzená, kryštalicky čistá. Lenže v skutočnosti to počas nahrávania albumu bolo často úplne naopak. No najprv sa musíme vrátiť trochu späť.
Skupina CSNY má základ v predchádzajúcom projekte CSN, v ktorom sa stretol Crosby so Stillsom a Nashom, ktorých dal osud dohromady v kopcoch pri Los Angeles vo štvrti milionárskych domkov Laurel Canyonu, kde sa začala grupovať americká rocková aristokracia tej doby. Traja fantastickí pesničkári sa ocitli na rázcestí. Stillsovi sa rozpadla skupina Buffalo Springfield, Nash odišiel od svojich The Hollies, pretože sa nezhodol so svojimi spoluhráčmi na ďalšom smerovaní kapely a Crosbyho vyhodil z The Byrds za jeho frivolnú povahu a pesničku o sexe vo trojici.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.