v živote človeka existujú rozhodnutia, ktoré z akýchsi pratajomných dôvodov musíme vykonať: lebo jednoducho nemôžeme inak. A nech by sa zdali pre naše okolie akokoľvek nepochopiteľné či nelogické, podstupujeme ich aj s rizikom, že vďaka nim vstúpime na nepohodlnú pôdu neistej budúcnosti. Nehybnosť nemá dejiny, pohyb je vecou rozhodnosti.
Ktovie, kam by život zaviedol mladého evanjelika Dietricha Bonhoeffera, keby sa vo svojich trinástich rokoch nerozhodol stať teológom. Ktovie, kam by ho zaviedol, keby sa neskôr nerozhodol stáť vždy skôr na strane „odkopnutých“ (prostitútok, neveriacich, tých, ktorí sa hlásia k iným a zaznávaným vierovyznaniam), než na strane „čistých“, ktorí presne poznajú a ovládajú pravidlá, ako treba viesť svoj život a ako ho majú viesť aj tí druhí. Ktovie, kam by ho život zaviedol, keby sa nerozhodol od samého začiatku postaviť na odpor rastúcemu nacizmu, ktorý najprv pálil knihy, aby neskôr mohol upaľovať aj ľudské bytosti. Ktovie, kam by ho zaviedol, keby sa rozhodol nepostaviť sa ráno 9. apríla 1945 na šibenicu a odvolať všetko, čo dovtedy povedal a urobil (hoci tú šancu by už sotva dostal). Ktovie, čo by ostalo z človeka, ktorý by nastúpil do nesprávneho vlaku.
čo je cirkev?
Kniha amerického novinára a spisovateľa Erica Metaxasa je monumentálny životopis nemeckého teológa. Tridsaťjeden kapitol vyše päťstostranovej monografie sleduje Bonhoefferov život s dôrazom na korešpondenciu, svedectvá, súvislosti s osobnou, rodinnou, štátnou, ale aj globálnou históriou.
Vidíme tu malého Dietricha v prostredí jeho rodiny, silno veriacej matky a skôr agnostického otca,
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.