hannah Arendtová (+ 1975) je nemecko-americká filozofka a politická teoretička, Heideggerova žiačka židovského pôvodu, ale ako o sebe sama hovorí – asimilovaná Židovka.
V jednom zo svojich textov tvrdí, že neverí v Boha, ale verí v židovský národ. Gershom Scholem (+ 1982) je izraelský filozof, historik, človek, ktorý židovskú mystiku povýšil na akademickú disciplínu. Bol presvedčený sionista, v roku 1923 odišiel do Palestíny. Bol prvým profesorom židovskej mystiky na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme a prezidentom Izraelskej akadémie vied. Zverejnená korešpondencia pochádza z rokov 1938 až 1964. Arendtová oceňuje túto komunikáciu slovami: „Takéto listy sú ako veľmi tenké, pevné vlákna, o ktorých by si chcel človek nahovárať, že ešte dokážu držať pokope zvyšky nášho sveta.“ List zakončuje: „Než sa stretneme, musíme dbať o to, aby sa toto vlákno nepretrhlo.“
Na základe publikovaných listov vnímame prvú polovicu a začiatok druhej polovice dvadsiateho storočia s celou tragickosťou tej doby. Nástup Hitlera v Nemecku, vzplanutie druhej svetovej vojny, šialenstvo holokaustu, vznik Izraela až po vyrovnávanie sa so zverstvami nacistov prostredníctvom procesu s Eichmannom. Práve na rozdielnom vnímaní tohto súdneho procesu sa Arendtová so Scholemom názorovo rozídu a ich korešpondencia v šesťdesiatych rokoch ochladne.
Gershom Scholem o Hannah Arendtovej: Patrí k najlepším hlavám, ktoré prišli z Európy.
Osobný rozmer komunikácie nás necháva nazrieť do životov oboch mysliteľov.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.