do osemnásteho ročníka súťaže sa zapojilo rekordných 316 autorov. „Porota musela za štyri mesiace prečítať 316 poviedok, teda približne 4500 normostrán. Bežne býva poviedok okolo 150,“ povedal vo vysielaní jeden z organizátorov súťaže Ivan Aľakša.
Pandémia umožnila dosiaľ nevídanú vec: dala ľuďom čas, ktorí mnohí využili na zveľadenie koníčkov či zapojenie sa do súťaží – medzi inými aj tých literárnych. Súťažiaci mohli do konca mája posielať dosiaľ nezverejnené poviedky v rozsahu maximálne 45-tisíc znakov, v slovenskom jazyku (s výnimkou jednej kategórie), spadajúce pod žánre sci-fi, fantasy a horor.
mnoho šancí na úspech
Najmladší „poviedkár“ mal len osem rokov, najstarší 96. Žánrové zloženie nahrávalo žánru fantasy so 134 poviedkami, nasledovalo 81 hororových poviedok a 71 sci-fi poviedok. Zvyšok tvorili takzvané „hybridy“, teda poviedky, ktoré sa nedali zaradiť pod jeden žáner. Hodnotenie víťaza Hlavnej ceny bolo dvojkolové – v prvom kole hodnotila anonymné poviedky odborná porota, ktorá zvolila päticu finalistov Hlavnej ceny, v druhom kole z nich potom volili víťaza diváci v online hlasovaní. Samostatne porota volila finalistov a víťaza Ceny poroty.
Súbežne s tým vyberali sponzori a zastrešovatelia jednotlivých kategórií finalistov v kategóriách: Cena spoločnosti ESET pre najlepšiu sci-fi poviedku, Cena Béla pre najlepšiu hororovú poviedku, Cena pre najlepšiu fantasy poviedku, Cena bibliotéky, Cena Multiverza pre autorov do 15 rokov veku a Fantázia Award pre poviedky v anglickom jazyku. Jedna poviedka mohla zvíťaziť aj vo viacerých kategóriách.
Tí, ktorí sa prebojovali do finále, boli odmenení finančne aj vecne – cenami, vydaním poviedok v zborníku a možnosťou naštartovania profesionálnej literárnej dráhy – viacerí účastníci z minulých rokov sa stali úspešnými autormi.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.