netradičnú detektívku s krkolomným názvom Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď napísala najvýznamnejšia poľská spisovateľka dneška Olga Tokarczuk. Jej literárny talent dostal niekoľko ocenení a medzi nimi sa skvie Nobelova cena za literatúru za rok 2018. Tokarczuk je výnimočná a je individualistka. Takmer 60-ročná dáma nosí dredy a vyjadruje sa k aktuálnym problémom. Kritizuje poľskú vlády s autokratickými tendenciami a nebojí sa reakcií politikov. A svet jej načúva, lebo laureátka Nobelovej ceny má svetu čo povedať. Olga Tokarczuk je aj tým strašným slovom, ktoré poľským ultrakonzervatívnym mocipánom nedá spať – feministkou.
Na začiatok treba zdôrazniť, že dielo je brilantne napísané a má atmosféru. Kniha sa číta ľahko a dej čitateľa úplne pohltí. Tokarczuk je skvelá rozprávačka a čitateľ si vie predstaviť nielen tvrdé prírodné scenérie, ale aj postavy. A postavy aj dialógy sú popísané skvelo, celá kniha je zážitok. Okrem zážitku však ponúka aj možnosť zamyslieť sa nad vážnymi témami.
skvelý dej a skvelá hrdinka
V knihe sú časté miniepizódky, ktoré útočia na predstavivosť a zmyslové vnemy. Je ľahké sa pousmiať nad opisom arabského doktora alebo predavačky v obchode. Sú opísaní citlivo a s láskou k ľuďom. Nesympatické postavy vyžarujú zlé veci: pokrytectvo, obmedzenosť alebo duševnú plytkosť. V jednej scéne sa človek pousmeje a v druhej strasie odporom. Nechýba ani trefná životná múdrosť – keď je tma a človek potrebuje baterku, tak ju nikdy nevie nájsť. Cez deň sa baterka akoby zázrakom objaví.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.